Przez dwa dni Krynica Zdrój była centrum ratownictwa górskiego. Charytatywny festyn zorganizowano by wspomóc finansowo Fundację GOPR, a przy okazji zareklamować ratownictwo górskie. Festyn pod patronatem Burmistrza Krynicy dr Dariusza Reśko, przyciągnął kilkanaście tysięcy ludzi.

Dziesiątki straganów z wyrobami regionalnymi, i nie tylko regionalnymi, koncerty, pokazy ratownictwa górskiego, wycieczki z przewodnikami po okolicznych górach – to kilka przykładów z licznych propozycji programowych.
W trakcie festynu wieloletni sponsorzy ratowników przekazali kolejne dary: Mercedes 8 samochodów terenowych a PZU 700 plecaków (GOPR liczy ok. 1500 ratowników).
Dopisała pogoda, a festyn odbył się w atmosferze przyjaźni i spokoju, tak potrzebnego w dzisiejszych czasach. Nieoceniona jest edukacyjna rola  Festynu. Nie tylko w ramach turystyki i bezpieczeństwa turystów w górach, ale też innych działań  edukacyjnych. Na przykład: na torze ćwiczebnym Mercedesa dzieci mogły na małych samochodzikach praktycznie poznać podstawowe zasady ruchu drogowego. W innym miejscu, ratownicy pokazywali jak sobie radzić w wodzie. Festyn spełnił swoją edukacyjną i rekreacyjną rolę. Myślę, że powinien stać się imprezą cykliczną. Bo Krynica idealnie się do tego nadaje.

Tylko… Czy wystarczy entuzjazmu i siły organizatorom; Naczelnikowi GOPR Jackowi Dębickiemu i Prezesowi Fundacji Marcinowi Kądziołce?

ŻYCZYMY IM TEGO SERDECZNIE.

Autor: Marian Sajnog

Zdjęcia: © Marian Sajnog / Ratownictwo Górskie