Po niespełna roku zarządzania ostrołęcką policją mł. insp. Rafał Kubicki powrócił do stołecznego garnizonu. Tym razem bez szumnych zapowiedzi i bez powiadamiania opinii publicznej. Od poniedziałku pełni on obowiązki komendanta stołecznego Policji.

Odejście Rafała Kubickiego z Ostrołęki skrywane było w tajemnicy, a przedstawiciele policji i ministerstwa spraw wewnętrznych nie odpowiadali na pytania mediów w tej sprawie. Mimo przecieków przedstawiciele służb mundurowych milczeli.

Uroczystość powierzenia obowiązków komendanta stołecznego policji mł. insp. Rafałowi Kubickiemu odbyła się w poniedziałek. Na uroczystości nie było mediów, a nowy szef stołecznej policji, nie miał okazji pożegnać się z mieszkańcami rodzinnej Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

Zgoła inaczej wyglądało mianowanie Kubickiego na szefa ostrołęckiej policji, które z wielką pompą odbyło się 23 marca 2016 r. W ostrołęckiej komendzie pojawił się sam minister Mariusz Błaszczak oraz lokalni przedstawiciele PiS.

W poniedziałek w stołecznej komendzie ministra nie było. Zamiast niego gratulacje nowemu komendantowi składał sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński.

– Życzę panu, aby najbliższy czas był dla pana i warszawskiego garnizonu oraz dla mieszkańców stolicy okresem sukcesów w pracy policyjnej. Proszę o wykonywanie powierzonych obowiązków tak, jak do tej pory. Wierzę, że dzięki pana pracy wszyscy będziemy mogli czuć się jeszcze bezpieczniej – mówił Zieliński.

– Objęcie stanowiska Komendanta Stołecznego Policji to dla mnie ogromny zaszczyt. Dziękuję za ten olbrzymi kredyt zaufania. Zrobię wszystko, by go nie zawieść – dziękował Kubicki, cytowany na stronie stołecznej policji.

Były już komendant ostrołęckiej policji miał dwóch zastępców, którzy do czasu wyboru nowego szefa, będą pełnić jego obowiązki. Pierwszym zastępcą jest nadkom. Krzysztof Szymański, drugim natomiast podkom. Andrzej Dziadak. Prawdopodobnie jeden z nich to przyszły szef ostrołęckiej policji.

Rafał Kubicki ma 44 lata. Przez blisko 20 lat mieszkał w Ostrołęce, skąd pochodzi jego żona. Ma dwójkę dzieci. Jest absolwentem Akademii Humanistycznej w Pułtusku. W policji pracuje od 22 lat. W 2001 roku ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Związany był ze stołecznym garnizonem policji, gdzie zajmował szereg stanowisk wykonawczych i kierowniczych. Od lipca 2015 roku pełnił funkcję zastępcy komendanta komisariatu na warszawskim Targówku. Równolegle rozwijał swoją wiedzę. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych z zakresu pedagogiki. Związany jest z Wydziałem Pedagogicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, na którym wykłada. Przez trzy lata pracował także jako kurator sądowy.

Antoni Kustusz

fot.www.policja.waw.pl