Zajmuje 3-4 razy więcej miejsca niż zwykły druk, pozwala zapisać niemal wszystko, a jego odmiany są dostosowane do niemal wszystkich języków świata – oto pismo brajla. PolskaMowi.pl przypomina, że dziś świętujemy Światowy Dzień Braille’a.

Data jest nieprzypadkowa. To właśnie 4 stycznia 1809 roku urodził się Francuz Louis Braille, wynalazca pisma punktowego dla niewidomych. Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille’a jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6. Więcej informacji znajdziecie o tym piśmie znajdziecie tutaj.

Co ciekawe, pismo brajla jest najbardziej popularnym pismem dla osób niewidomych na świecie, ale nie wszyscy go znają – tylko 10 procent osób pozbawionych wzroku korzysta z niego.

Przypominamy! Jak poradzić sobie w absolutnych ciemnościach, korzystając tylko i wyłącznie ze słuchu, węchu, dotyku i równowagi? Tego można dowiedzieć się na „Niewidzialnej Wystawie” w Warszawie. Więcej szczegółów na temat tej wyjątkowej ekspozycji znajdziecie tutaj.

AK

anna.krzesinska@polskamowi.pl