Coraz częściej w ogródkach, na trawnikach czy przy drodze spotykamy jeże. Polskamowi.pl prezentuje krótki poradnik, jak zachować się w kontakcie z tym zwierzęciem.

Jak informuje Jerzy Zembrowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży “Nasze Jeże” w czerwcu rodzą się jeże, należy więc uważać. Nie powinno się spuszczać luzem psów bez kagańca, gdyż mogą pokaleczyć małe jeżyki.

Szczególną ostrożność należy też zachować podczas koszenia trawników. Każdorazowo trzeba sprawdzać czy w gęstwinie lub w krzakach nie ma ukrytych legowisk jeży. Jeśli są, to nie wolno brać jeżyków na ręce ani przenosić ich legowiska. Można jednak dokarmiać ich matkę, wystawiając w pobliżu ich siedziby mokrą i suchą karmę dla kotów oraz płaskie naczynie z wodą.

A co zrobić kiedy spotkamy małe jeże, błąkające się bez matki? Należy je umieścić w kartonie ze szmatkami, do którego trzeba włożyć owiniętą szmatką ciepłą butelkę oraz przykryć je ręcznikiem.  Warto też zadzwonić do lokalnego opiekuna jeży albo zerknąć do internetowego poradnika. Więcej informacji znajdziemy na stronie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży “Nasze Jeże”

Na naszej stronie można także przeczytać jak zachować się kiedy w lesie natkniemy się na małe sarny czy zające. Więcej informacji znajdziemy TUTAJ.

Anna Krzesińska

fot.  Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży “Nasze Jeże”