Minimum 2 lata więzienia i to bez zawieszenia będzie już za niespełna 2 tygodnie grozić kierowcy, który spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków a w jego następstwie ktoś zginie lub zostanie ciężko ranny. Taka zmiana znalazła się w nowelizacji Prawa Karnego i Prawa o Ruchu Drogowym, które podpisał prezydent Duda. Obecnie kara wynosi 9 miesięcy.

Zmiany dotyczą też niezatrzymania się kierowcy do kontroli. Teraz ucieczka traktowana jest jako wykroczenie. Za niespełna 2 tygodnie grozić za to będzie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Sąd będzie miał obowiązek orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania sprawcy za ucieczkę przed pościgiem a także w przypadku prowadzenia pojazdu mechanicznego mimo cofnięcia prawa jazdy lub niezastosowania się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kto zlekceważy te zakazy może zostać skazany na karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Obecnie grozi za to do 3 lat.

Wydłuży się okres przedawnienia. Teraz trwa on rok, po zmianach może potrwać nawet 3 lata.

Kolejna ze zmian wskazuje, że każde z badań mających na celu ustalenie obecności w organizmie środka działającego podobnie do alkoholu może być przeprowadzone w razie braku zgody osoby podlegającej badaniu.

O podpisaniu nowelizacji poinformowała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.