Już czternasty raz czeka nas moc atrakcji w ramach stołecznej Nocy Muzeów. Z tej okazji PolskaMowi.pl również ma dla Czytelników fotograficzny konkurs.

W tegorocznej edycji imprezy, która odbędzie się w najbliższą sobotę (20 maja) wezmą udział 234 placówki. Tej niezwykłej nocy zaplanowano także aż trzysta różnych wydarzeń.

W tym roku pierwszy raz dołączy kilka nowych instytucji, w tym Warszawskie Muzeum Tańca. W gościnnych progach Muzeum Warszawskiej Pragi pokazane zostaną etiudy współczesnych tancerzy, podczas których zostaną przypomniane taneczne gwiazdy przedwojennej Warszawy, w tym Pola Nireńska. Pierwszy raz swoje podwoje w Noc Muzeów otworzy też Muzeum Sue Ryder (będzie tam można obejrzeć ekspozycję poświęconą tej brytyjskiej działaczce charytatywnej, która była związana z Polską) oraz pruszkowska Galeria Figur Stalowych, prezentująca eksponaty wykonane wyłącznie z elementów recyklingu złomu stalowego.

Na tej interaktywnej wystawie można zobaczyć m.in. rzeźby, których inspiracją byli bohaterowie bajek, filmów, postacie ze świata polityki i show-biznesu oraz ekskluzywne samochody. Ponadto w Muzeum nad Wisłą, czyli nowej przestrzeni Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie można obejrzeć ekspozycję „Syrena herbem Twym zwodnicza”.

Tej nocy otwarte będą nie tylko muzea czy galerie. Po zabytkowych wnętrzach Hali Koszyki oprowadzą architekci, którzy są  odpowiedzialni za projekt rewitalizacji tego miejsca.

Teatr Guliwer fot. Bartek Warzecha

Z kolei Teatr Lalek Guliwer pierwszy raz zaprasza na Noc Muzeów zorganizowaną we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym.

– Jeśli marzycie o nocnym spacerze po ZOO wśród dzikich zwierząt, przyjdźcie do Teatru Lalek Guliwer w Noc Muzeów. Kiedy za kurtyną znikają aktorzy i lalki, zaczyna się istne ZOO! – Odkryjemy przed widzami naszą największą teatralną tajemnicę – obiecują organizatorzy.

fot. archiwum MPWiK

Zapewne wiele osób zechce zwiedzić wyjątkowo ciekawe obiekty Stacji Filtrów, w tym wieżę ciśnień, Muzeum Wodociągów i Kanalizacji zlokalizowane w budynku XIX-wiecznej pompowni, komory filtru powolnego z 1886 roku oraz Zakład Filtrów Pospiesznych z 1933 roku. Dodatkową atrakcją będzie degustacja warszawskiej kranówki w budynku pompowni. O tym jak pyszna jest woda z kranu można poczytać tutaj.

Ciekawie zapowiada się także Smakowity Rajd w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, podczas którego będzie można lepiej poznać rosnące tam rośliny, z trochę innej, bo smacznej strony.

Podczas Nocy Muzeum będzie również można zobaczyć Elizeum, czyli podziemną rotundę księcia Kazimierza Poniatowskiego, o którym pisaliśmy w Sekretach Warszawy.  Obiekt ten na co dzień nie jest udostępniany dla zwiedzających. Jedną z niewielu możliwości jego zwiedzenie jest właśnie Noc Muzeów.

To też dobra okazja, aby zajrzeć do stołecznych i państwowych instytucji w tym do Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta, Prezes Rady Ministrów, ministerstw czy gabinetu prezydent Warszawy.

Szczegółowe informacje o wszystkich atrakcjach tej niezwykłej nocy można znaleźć na stronie internetowej Nocy Muzeów.

Konkurs

Zachęcamy naszych Czytelników do udziału w konkursie fotograficznym. Wystarczy zrobić zdjęcie  podczas Nocy Muzeum i wysłać na adres:
reporter24@polskamowi.pl Trzy najciekawsze zdjęcia nagrodzimy zestawem firmowych gadżetów. Na fotografie czekamy do północy 21 maja. Zwycięzców ogłosimy 22 maja na naszym profilu na Facebooku.

Powodzenia.

Anna Krzesińska

Fot. archiwum instytucji i Anna Krzesińska

(regulamin konkursu dostępny w redakcji)