To nie Prima Aprilis. Najprawdopodobniej już od 1 kwietnia każdy kierowca będzie mógł sprawdzić sobie online liczbę punktów karnych. Przy okazji ostrzegamy przed oszustami!

Do tej pory kierowcy liczbę punktów karnych uzbieranych za naruszenie przepisów ruchu drogowego mogli sprawdzić tylko i wyłącznie osobiście w komisariacie policji.  Policjanci bowiem nie udzielają takich informacji ani e-mailowo, ani telefonicznie.

Teraz każdy będzie mógł to sprawdzić drogą elektroniczną, dzięki modernizacji rządowej ewidencji samochodów i kierowców systemowi CEPiK 2.0.  Usługa będzie dostępna na stronie www.obywatel.gov.pl w zakładce „kierowcy i pojazdy”.

Żeby móc z niej skorzystać trzeba będzie mieć profil zaufany na ePUAP, czyli darmowy podpis elektroniczny, który służy nam do kontaktów z administracją (więcej o nim można przeczytać tutaj. – red.) Na ekranie pojawi się informacja, ile dany kierowca ma punktów karnych, kiedy i gdzie je zdobył i za jakie wykroczenie  – wyjaśnia  rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.

Rozwiązanie to ma zmniejszyć ryzyko utraty prawa jazdy, spowodowane niewiedzą o liczbie punktów karnych. Usługa będzie dostępna najprawdopodobniej już od 1 kwietnia br. Jak zapewnia rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji, technicznie są przygotowani, ale potrzebny jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod znowelizowaną ustawą o ruchu drogowym.

Tymczasem ostrzegamy przed reklamującymi się w internecie firmami, które już teraz oferują możliwość sprawdzenia punktów karnych.

W ten sposób „wyciągają” nasze dane osobowe. Przypominam, że na chwilę obecną nikt nie ma możliwości poinformowania nas drogą elektroniczną, ile mamy punktów karnych. Jeżeli ktoś namawia, abyśmy wysłali sms-a i wtedy dowiemy się ile mamy punktów, to jest to po prostu oszustwo! Możliwość sprawdzania punktów karnych będzie bezpłatna, a usługa będzie dostępna tylko i wyłącznie na stronie www.obywatel.gov.pl – podkreśla w rozmowie z reporterką PolskaMowi.pl Karol Manys.

Anna Krzesińska

annakrzesinska@polskamowi.pl