Najczęściej podawane są dzieciom, ale dorośli również konsumują je ze smakiem. Na portalu PolskaMowi.pl możecie zobaczyć fotorelację z pierwszego dnia Festiwalu Zup Świata.

Jak podkreślają organizatorzy, impreza ma promować zdrowy styl życia, szacunek do natury i ekologię, ale przede wszystkim powrót do ponadczasowych tradycji kulinarnych. Na festiwalu będzie można skosztować około stu zup z całego świata – zarówno egzotycznych (np. charcho, dal shorbha czy hobak czuk z cukinii lub dynii) jak i tradycyjnych polskich jak barszcz, rosół, żur czy pomidorowa. Ale nie samym jedzeniem człowiek żyje.

To także dobra okazja do wysłuchania wykładów naukowców, podróżników, kulturoznawców, dietetyków, blogerów i ekologów. W programie znalazły się również pokazy i występy artystyczne.

Ciekawie zapowiada się wykład profesora Jerzego Bralczyka, autorytetu w dziedzinie języka polskiego. W sobotę (30 września) będzie można posłuchać jego wykładu o zupach w literaturze, początek o godz. 14. Ponadto o tradycjach kulinarnych ze świata, ale nie tylko – o zupach, opowiedzą Jacek Wan, Mamadou Diouf i Piotr Szulim. Z kolei artystka kabaretowa Katarzyna Pakosińska podzieli się wiedzą dotyczącą niezwykle ciekawych, weselnych tradycji kulinarnych Gruzji. Dowiemy się także jaki savoir vivre obowiązuje przy jedzeniu zupy i jak można w kuchni używać… magii. Blogerki zajmujące się profilaktyką zdrowia, odchudzaniem, dietoterapią oraz dietetyczki z Warszawskiego Centrum Promocji Zdrowia opowiedzą m.in. jak zdrowo chudnąć i jak sobie radzić z nietolerancjami pokarmowymi. Festiwalowi goście będą też mogli dowiedzieć się co robić, aby nie marnować żywności.

Zarówno dla dzieci jak i dorosłych przygotowano także tematycznie warsztaty.

Dorośli  zapoznają się m.in. z tradycjami winiarskimi Mołdawii i sposobem przygotowania zupy zacierkowej. Najmłodsi zobaczą, jak piecze się chleb, dowiedzą się co jedzą i piją Tunezyjczycy oraz poznają odpowiedź na pytanie „dlaczego pszczoły są ważne?”.W ramach programu artystycznego przygotowano  pokaz Tai Chi, które zaprezentuje Stowarzyszenie Taoistyczne Tai Chi oraz pokaz Capoeiry, który wykona Zimba Warszawa czy prezentację kenijskiego street artu, o którym opowie ekspertka Paulina Zając.

Gdzie, kiedy, za ile? Festiwal odbywa się w ogrodach Centralnej  Biblioteki Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu 66. Potrwa do 1 października, w dni powszednie: w godz. 10-20; w weekendy – 10-21. Wstęp wolny.

Szczegółowy program znajdziecie https://poczta.nazwa.pl/ajax/mail. 

Organizatorami festiwalu są: Warszawska Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Polskich Mediów, Konsorcjum Izb i Organizacji Gospodarczych, TTG Wiadomości Gospodarcze oraz Stowarzyszenie na rzecz rozwoju edukacji, kultury i sportu LABA.

AK

fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl