PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyspieszają. Polskamowi.pl mówi tym razem o nowej wyszukiwarce połączeń kolejowych. Ma ona zapewniać szybką, a przy tym aktualną informację przed i na czas podróży, także w języku angielskim.

Planowanie podróży… Każdy z nas choć raz musiał szukać dogodnej przesiadki albo czekać na peronie długie godziny, bo nie udało mu się takiej znaleźć. Rozwiązaniem tego typu problemów ma się stać proponowany przez PKP PLK, czyli przewoźnika z większościowym udziałem Skarbu Państwa, portalpasazera.pl. Jak zapewniają jego twórcy, pozwala on na dokładne zaplanowanie podróży koleją. Wyszukiwarka według wybranych kryteriów proponuje najlepsze połączenia oraz podaje ważne komunikaty o sytuacji na sieci kolejowej.

Zanim pojedziesz

W sekcji „Twój pociąg” można śledzić jazdę składu na mapie w czasie rzeczywistym. System automatycznie pokazuje, gdzie pociąg się znajduje oraz czy jedzie punktualnie. W przypadku zmian podaje przyczyny utrudnień faktyczny czas podróży, a także przewidywaną godzinę przyjazdu na kolejne stacje. Zmiany wprowadzane są na bieżąco, a pozycja pociągów na mapie określana jest dzięki wykorzystaniu nadajników GPS oraz informacji z systemu sterowania ruchem kolejowym, uzupełnianych o dane przewoźników.

Portal Pasażera pozwala też na uzyskanie szczegółowych informacji o usługach dostępnych w pociągu, którym chcemy podróżować. Dowiemy się tu na przykład, do którego wagonu najlepiej wsiąść, aby uniknąć przesiadek, gdy skład w trakcie podróży jest rozdzielany.

Kolejne ułatwienia stworzono z myślą o niepełnosprawnych i osobach o ograniczonej mobilności. W katalogu stacji kolejowych użytkownik, po najechaniu na ikonkę, może sprawdzić dostępne na stacjach urządzenia i udogodnienia.

Więcej? Proszę bardzo.

Także fanpage PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na Facebooku posiada widżet „Rozkład Jazdy”. Za pomocą jednego kliknięcia użytkownicy mogą przenieść się do wirtualnej wyszukiwarki, która wskaże im najlepsze możliwości komunikacji pomiędzy wskazanymi miejscami z wykorzystaniem kolei. Widżet umożliwia także podgląd sekcji „Twój Pociąg” i „Plakatowy rozkład jazdy”.

Co ważne, Portal Pasażera nie dotyczy tylko potencjalnych pasażerów PKP PLK. Daje bowiem możliwość zakupu biletów także na podróże pociągami Przewozów Regionalnych, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

PLK pomyślały też o podróżnych z zagranicy. Teraz angielską wersję językową posiada zarówno strona portalpasazera.pl, jak i aplikacja mobilna Rozkład Kolejowy, która dostępna jest dla użytkowników systemów: Android, iOS oraz Windows Phone. Na telefonie użytkownik może także zapisać rozkład jazdy z wybranej stacji, relację i wyniki wyszukiwania na urządzeniu. To umożliwi mu odczytywanie go później bez konieczności połączenia z internetem.

Bartosz Szumowski