O tym, że Polacy są dość pomysłowi wiadomo nie od dzisiaj. Coraz popularniejsze jest jednak przeświadczenie, że niczego sami nie potrafimy zrobić a nasz rodzimy rynek jest zdominowany tylko przez zagraniczne rozwiązania. A to nieprawda, bo w wielu branżach jesteśmy rynkowym potentatem. Teraz przyszedł czas na rowerowe wieszaki.

Wieszaki BikeUP to polskie rozwiązanie, części produkowane się w polskich zakładach zlokalizowanych w okolicach Łodzi. Wyjątkowość rozwiązania polega na tym, że wieszaki są automatyczne i pomagają w wieszaniu rowerów. Wystarczy założyć przednie koło na hak a system wspomagający ustawi pionowo rower. To rozwiązanie, które ma wykorzystać ściany do przechowywania rowerów, ma oszczędzać dużo miejsca i być wygodne.

„Jak zazwyczaj tak i w tym przypadku, to  potrzeba była matką wynalazku. W moim garażu pojawiało się coraz więcej rowerów i mniej przestrzeni, pomyślałem, żeby przechowywać rowery pionowo na ścianie i zaprojektować wieszak, który sam będzie podnosić rowery, nawet te ciężkie”- mówi Radosław Kozubski, pomysłodawca tego rozwiązania, właściciel firmy Bike2Box.

Choć rozwiązań do wieszania rowerów na rynku już jest kilka, to polski pomysł jest rzeczywiście unikatowy.

„Z takich wieszaków korzystają zarówno duże firmy, w szczególności parki biurowe jak i zwykli Kowalscy, którzy montują BikeUPa w garażach czy nawet w mieszkaniach” – dodaje Radosław Kozubski.
Produkt jest dopiero wprowadzany na rynek i choć pomysł ten pojawił się stosunkowo niedawno to rozwiązanie to jest już używane w kilku biurowcach na terenie Polski.  Zarządcy parków biurowych takie rozwiązanie cenią przede wszystkim za oszczędność miejsca w ich parkingach podziemnych. Dzięki temu mogą umieścić więcej rowerów.

W Polsce rynek rowerów ciągle się powiększa, Polacy rocznie kupują coraz więcej, choć wciąż kilkukrotnie mniej niż za naszą zachodnią granicą.

Zmniejsza się też przestrzeń życiowa a w wielu nowych budynkach brakuje komórek lokatorskich. Wszystko wskazuje na to, że BikeUP szybko zyska nowych nabywców.

Pomysłodawca wieszaka dodaje też że w ciągu najbliższych lat będzie chciał produkt eksportować za granicę. Jak mówi, w tym momencie nie planuje przenosić produkcji poza nasz kraj.

Piotr Łuczyński