PolskaMowi.pl przypomina, że Warta to rzeka równie wyjątkowa dla całej Polski, jak Wisła. Tylko o niej, obok królowej polskich rzek, śpiewamy w hymnie narodowym. A gdzie ma swoje źródła?

Przypomnijmy. Warta łączy 5 krain geograficznych, 21 miast i 1400 wsi. Jej nazwa nawiązuje do wartkiego nurtu, który tworzy. Polski podróżnik i pisarz Arkady Fiedler powiedział kiedyś o niej: „u źródeł – podfruwajka, a w jej dalszym biegu – zalotna,wysmukła kobieta”. Jest najbardziej znaczącym prawym dopływem Odry oraz najważniejszą rzeką Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ponadto jest najdłuższą rzeką płynącą na terenie Wyżyny, jej długość to 808 kilometrów.

Rzeka bierze swój początek właśnie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej z dwóch wywierzyskowych źródeł w Kromołowie (dzielnica Zawiercia) na wysokości 380 m n.p.m. i płynie na północ w kierunku Częstochowy. Jej źródło wschodnie znajduje się pod posadzką tamtejszej kapliczki pw. św. Jana Nepomucena. Źródła zachodnie wypływają około 300 metrów dalej w pobliżu szkoły, gdzie utworzono punkt rekreacyjno-widokowy.

Ze źródłem związana jest legenda o rycerzu, który, w miejscu gdzie obecnie jest źródło, pełnił wartę w pewien upalny dzień. Odczuwał duże pragnienie, ale nigdzie nie było wody. Zaczął się modlić do Boga z prośbą o ratunek. W pewnym momencie jego koń zaczął grzebać w ziemi i nagle spod jego kopyt trysnęła orzeźwiająca woda. Tak powstało źródło dające początek rzece, którą  nazywamy Wartą.

AK

fot. Anna Krzesińska