PolskaMowi.pl przypomina, że będąc w Świebodzinie nie można ominąć ławeczki, poświęconej pamięci Czesława Niemena.

Jest to niezwykłe upamiętnienie artysty, autora wielu przebojów, w tym bodajże najsłynniejszego „Dziwny jest ten świat”. Wykuty z brązu piosenkarz siedzi sobie w nonszalanckiej pozie na ławce, której oparcie stanowi nutowa pięciolinia.

Ławeczka-pomnik znajduje się w centrum miasta, na placu Jana Pawła II. Została uroczyście odsłonięta w czerwcu 2009 roku w obecności rodziny artysty. Jej autorem jest rzeźbiarz Robert Sobociński. Jej inicjatorami było zaś Stowarzyszenie Pamięci Czesława Niemena, które poprowadziło  zbiórkę pieniędzy na ten cel. Wzięły w niej udział nie tylko prywatne osoby, miłośnicy twórczości artysty, ale również świebodzińskie władze miejskie i powiatowe.

Rzeźba ma  przypominać o związkach tej ikony polskiej muzyki z Ziemią Lubuską. To właśnie tam mieszkał w młodości, jeszcze jako Czesław Wydrzycki (Niemen to  pseudonim artystyczny), po wyjeździe wraz z rodziną ze Starych Wasiliszek na Białorusi. Do tej pory w Świebodzinie mieszkają jego krewni.

Przy okazji ławeczka jest też sporą towarzyską atrakcją. Więksi i mniejsi fani artysty mogą sobie usiąść obok artysty i zrobić sobie z nim chociażby popularne „selfie”, z czego oczywiście chętnie korzystają.

Będąc w Świebodzinie warto też zobaczyć największą na świecie figurę Chrystusa. Więcej informacji o niej znajdziemy tutaj.

AK

fot. Anna Krzesińska