Polacy pamiętają o Powstaniu Warszawskim. Ale pamiętają też mury tego niezłomnego miasta. Do dziś w wielu miejscach pozostają ślady walk, wiele domów ma swoją niecodzienną historię. Reporterka portalu Polskamowi.pl zaprasza na spacer po miejscach, które pamiętają Powstanie.

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Długa 22

Tuż obok placu Krasińskich przy ulicy Długiej 22 mieści się budynek, w którym znajdowały się kwatery i dowództwo Legii Akademickiej Szkoły Podchorążych Narodowych Sił Zbrojnych. Jej członkowie walczyli z hitlerowcami na ulicach Senatorskiej i Miodowej.

 

PWPW

Nietrudno zauważyć specyficzne wyżłobienia na wysokim i długim płocie otaczającym Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. To ślady po ostrzałach z dział i czołgów. W czasie powstania budynek ten został prawie całkowicie zniszczony,  a PWPW przeszła do historii jako jedna z redut powstańczych Starego Miasta. Obecnie na płocie prezentowana jest wystawa „Niemieccy kaci – polskie ofiary”, na której można zobaczyć zdjęcia z okresu Powstania Warszawskiego.

Bazylika archikatedralna św. Jana i gąsiennica czołgu miny Goliat

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela przy ulicy Kanonii 6  także została niemal doszczętnie zniszczona przez Niemców w 1944 roku. W jedną z jej ścian wmurowana została tablica pamiątkowa z napisem „Gąsienica niemieckiego czołgu – miny „Goliat”,  który podczas powstania warszawskiego w 1944 roku zburzył część murów Katedry”. Jak wyjaśniają historycy, tak naprawdę ten fragment gąsienicy należał do innego pojazdu opancerzonego. Jego eksplozja spowodowała 13 sierpnia 1944 roku śmierć kilkuset powstańców i cywilów przy pobliskiej ulicy Kilińskiego.

Kolumna Zygmunta

Najstarszy i najsłynniejszy stołeczny pomnik – Kolumna Zygmunta III Wazy – również uległ zniszczeniu w Powstaniu Warszawskim. Po uderzeniu pocisku z czołgu posąg króla spadł na ziemię, a kolumna, na której się znajdował została poważnie zniszczona. Jej fragment można zobaczyć w pobliżu Zamku Królewskiego, od strony Trasy W-Z.

Krakowskie Przedmieście 66

Ślad po kuli widoczny jest na tablicy, upamiętniającej Marię Skłodowską-Curie, która wisi na budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego przy Krakowskim Przedmieściu 66. Budynek został zbombardowany i  po raz pierwszy spalony już we wrześniu 1939 roku, w czasie Powstania Warszawskiego został ponownie spalony.

Senatorska 14

Upamiętnione zostało też miejsce bodajże największego polskiego poety okresu II Wojny Światowej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zginął on śmiercią żołnierza w pałacu Blanka przy ulicy Senatorskiej 14. 4 sierpnia został trafiony kulą wystrzeloną przez niemieckiego snajpera najprawdopodobniej z budynku Teatru Wielkiego. Poeta został pochowany na tyłach pałacu, a po wojnie jego ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Płyta Desantu

Niedaleko ulicy Solec, pomiędzy Wisłostradą a brzegiem Wisły, znajduje się zaś Płyta Desantu Czerniakowskiego, która upamiętnia żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy we wrześniu przybyli pomóc walczącym powstańcom. W pobliskim przejściu podziemnym znajduje się przedstawiająca ich płaskorzeźba.

 

 

Bohaterów Warszawy 31

W obecnie opuszczonym budynku przy ulicy Bohaterów Warszawy 31 znajdował się Szpital Powstańczy. Od sierpnia 1944 roku do stycznia 1945 roku przyjęto tam około tysiąca rannych.

 

Tekst i fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”9058,9136,9137,9060,9138,9061,9062,9063,9066,9139,9069,9140,9073,9141″ fullwidth=”off” show_title_and_caption=”on” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_all_caps=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]