Jeszcze w tym roku w siedleckim „Elektryku” ruszy kierunek „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”. Kształcenie absolwentów gimnazjów w nowoczesnej specjalności będzie możliwe dzięki współpracy władz miasta i PGE Energia Odnawialna.

Dziś chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że baterie słoneczne czy elektrownie wiatrowe to przyszłość energetyki. Jednak, by ta przyszłość się ziściła, potrzebni są fachowcy w tej dziedzinie.
– Kształcenie techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zaczęło się w Polsce już kilka lat temu. Niedawno takie kierunki ruszyły w Łukowie i w Siennicy w powiecie mińskim. Nie było ich jednak w naszym powiecie, choć i tu jest spore zapotrzebowanie na pracowników z tej branży – mówi Jerzy Kopański, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, czyli popularnego „Elektryka”.

Nowe laboratorium, nowy program

Pół roku temu władze miasta rozpoczęły rozmowy o współpracy z Polską Grupą Energetyczną. Jednym z jej elementów będzie utworzenie w przyszłym roku szkolnym kierunku „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”. Jego absolwenci będą mogli pracować w PGE, ale też innych pokrewnych firmach.W grudniu została podpisana umowa w tej sprawie. Dzięki niej w „Elektryku” powstanie złożone z dwóch nowych pracowni specjalistyczne laboratorium. Wymaga to remontu sal, zakupu drogiego sprzętu i jego podłączenia.
– Chcielibyśmy już we wrześniu być w pełni przygotowani do uruchomienia nowego kierunku. Na szczęście program kształcenia tego nie wymaga, więc zmiany możemy wprowadzać sukcesywnie. Mamy zapewnienia, że PGE pomoże nam przy finansowaniu laboratorium i przygotowaniu organizacji kształcenia. Na pewno też możemy liczyć na wsparcie ze strony Urzędu Miasta, którzy od lat dba o naszą szkołę jako organ prowadzący – zdradza dyrektor Kopański. Jak dodaje, nowy kierunek wymaga nie tylko remontów i inwestycji.
– Potrzebna jest też kadra, która będzie prowadzić zajęcia. Jeden z naszych nauczycieli ma już wykształcenie w zakresie odnawialnych źródeł energii, a kilku innych posiada kwalifikację do nauczania pozostałych przedmiotów z programu, od mechaniki i informatyki po elektronikę. Poza tym część zajęć ma być realizowana w sąsiednim Centrum Kształcenia Praktycznego. Nie wykluczamy też zatrudnienia kolejnych nauczycieli do nowej klasy.

W dobrym towarzystwie

„Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” będzie już siódmym kierunkiem wchodzącego w skład siedleckiego „Elektryka” technikum. Jerzy Kopański jest spokojny o to, czy absolwenci gimnazjów będą chcieli zdawać do tej klasy.
– Jeżeli chodzi o rekrutację do naszego technikum, od lat nie mamy powodów do narzekań. Do ZSP nr 1 trafia dobra młodzież, zainteresowana nauką, także na nowoczesnych kierunkach. Choć jest jeszcze za wcześnie na szacowanie wielkości faktycznego zainteresowania specjalnością „energetyka odnawialna”, mogę przypuszczać, że będzie duże. Uruchomienie tego kierunku nie jest wielkim ryzykiem, zwłaszcza że mamy wsparcie prezydenta i PGE. W takim towarzystwie wszystkie działania stają się łatwe – kończy dyrektor.

Bartosz Szumowski