Ignorowanie znaku stop, przejazd pod opadającymi zaporami oraz slalom miedzy rogatkami, to najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach. PolskaMowi.pl prezentuje szczegóły kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – Szlaban na Ryzyko!”.

Przypominamy, że znak stop nakazuje bezwzględne zatrzymanie się przed przejazdem, nie wolno ignorować czerwonych świateł zapowiadających przejazd pociągów, a slalom miedzy rogatkami to najkrótsza droga do tragedii. Rozsądek i postępowanie według przepisów jest gwarancją bezpiecznych podróży nie tylko podczas wakacji – podkreśla Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kampania „Bezpieczny przejazd – Szlaban na Ryzyko!” ma na celu uświadomienie zagrożeń, wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych, a w konsekwencji do ograniczenia liczby wypadków w tym miejscach. Każdego roku na przejazdach kolejowych dochodzi bowiem do 200-250 kolizji, w wyniku  których ginie kilkadziesiąt osób, a  na tzw. „dzikich przejściach” ma miejsce 300 wypadków, w którym śmierć ponosi ponad 200 osób!

Nie bądźmy więc bierni i reagujmy, jeżeli jedziemy z kierowcą, który nie zatrzymuje się przed każdym przejazdem. Zwracajmy też uwagę osobom, przechodzącym przez tory w miejscach niedozwolonych. Interweniując być może uratujemy komuś życie.

zdjęcia i film: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

AK