Marek Czeszkiewicz, zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku nie pełni już swej funkcji. Mało tego. Zrezygnował ze służby prokuratorskiej. – dowiedział się nieoficjalnie portal Polskamowi.pl

Powody rezygnacji owiane są tajemnicą. Sam fakt odejścia prokuratora udało nam się potwierdzić w prokuraturze regionalnej.

– Z dniem 3 kwietnia stosunek służbowy prokuratora Marka Czeszkiewicza wygasł. Nie pełni już on już dotychczasowej funkcji i nie jest prokuratorem – potwierdza Paweł Sawoń, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Z jakich powodów tak nagle odszedł?
– Nie znam powodów – odpowiada rzecznik Paweł Sawoń.
To była inicjatywa prokuratora czy kierownictwa prokuratury?
– Nie wiem. Nie znam powodów – powtarza Sawoń.

Nie potrafi odpowiedzieć na pytania o karierę Czeszkiewicza, bo nie ma dostępu do akt osobowych. Odsyła w tym zakresie do Prokuratury Krajowej. Tam ponownie zostajemy odesłani do rzecznika prokuratury regionalnej, bo to tam są akta osobowe prokuratora i jego jednostka jest na bieżąco w sprawach kadrowych.

– Z tego co mi jest wiadomo z inicjatywy pana prokuratora nastąpiła rezygnacja z funkcji i służby, ale muszę to potwierdzić – zastrzega Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Czeszkiewicz ukończył aplikację prokuratorską, był w przeszłości asesorem, a potem prokuratorem. Z prokuratury przeszedł do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W latach 2007-2010 był szefem delegatury CBA w Rzeszowie. Później wykonywał zawód adwokata. Po nastaniu dobrej zmiany w prokuraturze powrócił do służby. O szczegóły jego powołania, o to czy spełniał ustawowe kryteria do sprawowania funkcji zapytaliśmy prokuraturę krajową. Dziś nie udało nam się otrzymać odpowiedzi.

Z informacji medialnych wynika, że prokurator Czeszkiewicz od razu został powołany go na stanowisko prokuratora okręgowego. Po niespełna roku od objęcia tego stanowiska awansował na zastępcę prokuratora regionalnego czyli Elżbiety Pieniążek, szefowej prokuratury regionalnej w Białymstoku (kiedyś pracowała w CBA). Zasłynął decyzją o umorzeniem dochodzenia w sprawie nawoływania do nienawiści podczas obchodów 82. rocznicy powstania ONR w Białymstoku. Prokurator Czeszkiewicz  znany też jest z prowadzenia bloga. W marcu 2016 r. zamieścił post pod znamiennym tytułem:  „czas na odzyskanie godności i honoru służby prokuratorów”. A pisał w nim m.in. tak:
„Musi nadejść czas, aby prokuratura się zmieniła. Aby służba na stanowisku prokuratora odzyskała uznanie i zaufanie obywateli, aby już nigdy nie doszło do sytuacji, że będzie ona traktowana jako jakieś księstwa samodzielnych feudałów, którzy wszystko mogą zrobić… Nadszedł czas aby Prokuratura służyła, a nie rządziła i wysługiwała się różnym grupom interesów, aby obiektywizm w podejściu do spraw, osób nie był tylko sporadyczny. Po przeczytaniu publikacji w jednej z gazet prawnych „Prokuratorzy oskarżają dobra zmianę” byłem zbulwersowany oraz zażenowany m.in. tupetem i arogancją występujących tam osób.

Wypowiadającym się byli m.in. A.J. Kaucz oraz inna była wysokiej rangi prokurator, która nie podała swojego nazwiska. Oboje wychwalali prokuraturę sprzed 2016 roku, która według nich spełniała wszelkie standardy, była efektywna, sprawnie działająca oraz cieszyła się wysokim uznaniem obywateli.”

Ewa Ivanova

ewa.ivanova@polskamowi.pl

ewa.ivanova@polskamowi.pl