Kapitanowie Maciej Sodkiewicz i Aleksander Kaszowski dołączyli do elitarnego grona wiktorowiczów. Polska Mówi przedstawia wyjątkowych ludzi morza.

 

Kapitan Maciej Sodkiewicz został laureatem szóstej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Przyznano mu ją za rekordowy (najdalej na północ) rejs na Arktykę w ramach wyprawy „Sekstant Expedition – Lodowe Krainy”.

Razem z załogą popłynęli wzdłuż wybrzeży Grenlandii, potem dookoła Spitsbergenu i dalej na północ. Pobili tym samym rekord ustanowiony w 2012 roku przez rosyjskiego kapitana Daniła Gawriłowa. Nigdy jeszcze żaden statek o żaglowym napędzie nie był tak daleko na północy i bez wmarzania w lód. Ponadto doceniono kapitana za wkład w promocję żeglarstwa i kultury morskiej przy organizacji ośmiu zlotów jachtów zabytkowych „Próchno i Rdza”.
Maciej Sodkiewicz to przykład kapitańskiej rzetelności i dobrej praktyki morskiej. Mimo młodego wieku jest dla wielu wzorem wyjątkowej determinacji w realizowaniu ambitnych projektów – stwierdził redaktor naczelny miesięcznika „Żagle” Waldemar Heflich.

Sam laureat podkreślił, że za sukcesem wyprawy stoi sztab ludzi i właśnie im należy się nagroda.

–  Dzisiaj mogę z radością ogłosić, że w 2018 roku wyruszamy na kolejną wyprawę. Znaleźliśmy sobie nie za ciepłe miejsce, bo nie lubimy upałów. Jest dużo lodu i do tej pory nie było tam Polaków, a generalnie jachtów z całego świata też było dosłownie kilka. A chodzi o północną część zatoki Hudsona – wyjawił kapitan Sodkiewicz.

Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wyróżniony został kapitan Aleksander Kaszowski, inicjator powołania Sekcji Żeglarstwa Morskiego przy KKS Brda oraz budowy pełnomorskich jachtów: „Euros”, „Zentek”, „Solanus”. Kapitan „Eurosa”. Jest też wieloletnim propagatorem żeglarstwa oraz wychowawcą wielu pokoleń żeglarzy. Niestety, inne zobowiązania spowodowały, że nie mógł być na uroczystości. W krótkim filmiku podziękował za przyznanie mu tego wyróżnienia.

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona, aby honorować wyjątkowe dokonania żeglarskie, osiągnięcia w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży czy kształtowania świadomości morskiej. Jej pierwszym laureatem w 2012 roku został kapitan Janusz Zbierajewski, nagrodzony za odwagę i profesjonalizm w realizacji projektu „Zobaczyć morze”.

Ideą nagrody jest krzewienie wychowania morskiego młodzieży i popularyzowanie żeglarstwa. Nasi laureaci, chociażby tacy jak tegoroczny, tj. kapitan Maciej Sodkiewicz, wprowadzają młodych ludzi do morskiego życia. Dla wielu z nich pozostaje to pasją na całe życie, a niekiedy staje się pracą. Obecnie, dzięki takim właśnie ludziom, polski marynarz jest ceniony na wszystkich morzach i oceanach świata – podkreślił na uroczystości wręczenia nagród przewodniczący Kapituły, syn Kapitana Mariusz Wiktorowicz.

Przypomnijmy. Leszek Wiktorowicz to wybitny polski żeglarz. Człowiek, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako wieloletni komendant „Daru Młodzieży”, największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata.  Wyczynem, który wzbudził podziw wśród wielu żeglarzy, było przejście pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge  w Sydney. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Tekst i fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl