Starzenie się skóry można nie tylko powstrzymać, ale można także odwrócić. Jak to zrobić - podpowiada Polskamowi.pl.

Badania przeprowadzone przez kanadyjskich badaczy wykazały, ze procesy starzenia się skóry i powstawania w związku z tym zmarszczek można zatrzymać, a nawet odwrócić i to nie przez botox, liftingi i chirurgię plastyczną, ale przez uprawianie sportu. To jedno z najnowszych badań jest dla nauki na tyle istotne, że zostało opublikowane w amerykańskim dzienniku “New York Times”.

Sport okazał się skuteczniejszą metodą od innych metod. W badaniach tych stwierdzono, że nawet osoby, które w późniejszym okresie życia zaczynają uprawiać sport mogą odwrócić powstawanie zmarszczek, kurzych łapek czy wiszących fałd skóry. Jak to można uzasadnić naukowo? Otóż uprawianie sportu, wysiłek fizyczny niwelują zmiany jakie wraz z upływem lat pojawiają się na powierzchniowych warstwach skóry. Właśnie ta warstwa powierzchniowa zwana  stratum corneum, którą widzimy gołym okiem ma tendencję do łuszczenia się i wysychania i staje się wraz z upływem czasu coraz bardziej gęsta. Z kolei warstwa skóry tuż pod nią, czyli skóra właściwa  staje się coraz cieńsza i delikatniejsza, traci coraz bardziej elastyczność i wiotczeje.  To zjawisko według naukowców można znacznie ograniczyć, a nawet odwrócić. Badania wykazały bowiem, że u osób, które mają powyżej 45 lat i które uprawiają sport przez trzy godziny w tygodniu warstwa wierzchnia skóry nie jest pogrubiona i jest gładsza. Natomiast warstwa pod nią czyli skóra właściwa jest z kolei grubsza i bardziej elastyczna. To powoduje, że zmarszczki stają się mniejsze i mniej widoczne. Jednak poprawę w wyglądzie naszej skóry możemy zaobserwować dopiero po trzech miesiącach od momentu rozpoczęcia uprawiania sportu.

Badacze nie są w stanie odpowiedzieć jednoznacznie dlaczego tak się dzieje. Przyczyny tego zjawiska nie są jasne. Naukowcy podejrzewają, że ma ono związek z miokinami czyli substancjami, które są wytwarzane w mięśniach podczas ich pracy – czyli wysiłku fizycznego. U osób uprawiających sport miokiny występują w organizmie w dużym stężeniu i to one między innymi prawdopodobnie wpływają na odmłodzenie naszej skóry.