Siedlce są jednym z 41 miast w Polsce, które mają realizować program rozwoju elektromobilności. List intencyjny w tej sprawie podpisał prezydent Wojciech Kudelski. Miasto zdecydowało się na zakup 10 autobusów miejskich o napędzie elektrycznym.

Pojazdy elektryczne stanowią zaledwie 0,3% wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w polskich samorządach. Obecnie e-busy jeżdżą w: Warszawie (20), Krakowie (6), Inowrocławiu, Jaworznie (2) i Lublinie (1). Zgodnie z planami polskich samorządów oraz prognozami rządowymi, w 2002 r. lat po ulicach miast i gmin w kraju ma się ich poruszać około tysiąca.

Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności w całej Polsce.

– Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy, szerzej mówiąc, polskiej branży elektromobilności, to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach. To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększenie zdolności eksportowych Polski, bo przecież polskie e-busy już zdobywają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe – mówił podczas podpisywania porozumienia w tej sprawia Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Jak dodał Michał Kurtyka, wiceminister energii i szef Programu Elektromobilność 2025, celem programu rozwoju elektromobilności jest zaangażowanie dzisiejszych i przyszłych miast – sygnatariuszy porozumienia we wszystkie inicjatywy związane z rozwojem elektrycznego transportu miejskiego i samochodów elektrycznych.

– Chcemy razem wypracować rozwiązania, z których wspólnie będziemy korzystać – podkreślił.

Wszystkich 41 sygnatariuszy porozumienia zadeklarowało chęć zakupu w sumie 780 autobusów elektrycznych.

– Zabiegaliśmy o to, by znaleźć się w tej grupie – komentuje Wojciech Kudelski, prezydent miasta Siedlce. – Dzięki współpracy ministrów rozwoju, edukacji i środowiska mamy szansę na uzyskanie dofinansowania do autobusów elektrycznych. W naszych planach jest 10 autobusów miejskich o napędzie elektrycznym. Te pojazdy na pewno wpłyną korzystnie środowisko naturalne, a to postawi nas w rzędzie nowoczesnych, dobrze zorganizowanych miast – dodaje.

Jak zdradza prezydent, pierwsze takie e-busy pojawią się w Siedlcach w 2018 lub 2019 r.

–  Myślę, że warto czekać – podkreśla Wojciech Kudelski.

Bartosz Szumowski