Milionowy klient aquaparku, spore zainteresowanie imprezami na stadionie piłkarskim i tysiące osób stawiających na zdrowy tryb życia – od rowerów miejskich po jazdę na lodowisku. Czy takie dane mogą nie imponować?

Każdy siedlecki miłośnik sportu dobrze wie, czym jest powołana do życia w 1996 r. komunalna spółka z o. o. Agencja Rozwoju Miasta Siedlce. To podmiot, który zarządza: Parkiem Wodnym Siedlce, stadionem piłkarskim i lekkoatletycznym, 2 halami sportowymi, boiskami treningowymi, kortami tenisowymi, a także lodowiskiem, skateparkiem, parkourparkiem, siłownią  i salą tenisa stołowego.

Niedawno ARMS podsumowała 20. rok swojej działalności. Jak się okazuje, są powody do radości. Największe daje siedlecki aquapark – najchętniej i najliczniej odwiedzane miejsce sportu, rozrywki i relaksu w mieście. W 2016 r. skorzystało z niego ponad 328,7 tysiąca osób, co daje mniej więcej tysiąc dziennie. Swojego milionowego klienta Parki Wodny Siedlce przyjął natomiast 25 lutego bieżącego roku, a więc w niecałe 38 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Wrażenie robią też statystyki związane z miejskim stadionem przy ul. Jana Pawła II. W ubiegłym roku jego płytę główną i 4 boiska treningowe wykorzystano na 205 meczów i aż 1332 treningi. Razem dało to prawie 2,5 tysiąca godzin. Kolejny rekord związany z miejskim stadionem padł 10 listopada 2106 r. podczas sparingu Pogoni Siedlce z Legią Warszawa – na trybunach zobaczyło go 2901 osób, a transmisję na żywo obejrzało 75 tysięcy internautów.

Na brak zainteresowania nie narzekały też inne obiekty zarządzane przez Agencję Rozwoju Miasta Siedlce. W hali sportowej przy ul. Prusa w ubiegłym roku odbyto niemal 3 tysiące, a w hali przy Popiełuszki – ponad 2,6 tysiąca godzin zajęć sportowych. W przypadku siedleckiego stadionu lekkoatletyczny były to 2 tysiące godzin.

Kolejne imponujące dane dotyczą liczby osób zaangażowanych w uprawianie sportu w Siedlcach. Jak się okazuje, Siedlecki Rower Miejski zanotował w ubiegłym roku prawie 500 darmowych przejazdów, blisko 1500 wypożyczeń i ponad 500 zarejestrowanych użytkowników. Z kolei z miejskiego lodowiska w sezonie zimowym 2016/17 skorzystało 44,7 tysiąca osób, a w 2 edycjach imprezy pod nazwą „NightSkating”, czyli święta miłośników rolek, wzięło udział ponad 1600 siedlczan i nie tylko. Wreszcie w zorganizowanym w sierpniu VII Biegu Jacka, czyli największej imprezie biegowej w regionie, uczestniczyło przeszło 1200 zawodników, także z Białorusi, Ukrainy, Francji, Kenii i USA.

Agencja Rozwoju Miasta Siedlce chwali się też swoimi inwestycjami. Instalacja sztucznego oświetlenia na stadionie piłkarskim kosztowała 3,2 miliona, a przekształcenie znajdującej się nieopodal kawiarni w siłownię – 326 tysięcy. Remont budynku siłowni w kompleksie sportowym przy ul. Prusa i zakup nowego sprzętu zamknęły się natomiast w kwocie 283 tysięcy.

Jak mówi prezes ARMS, Grzegorz Orzełowski, Agencja zamierza dalej rozwijać swoją bazę. W tym roku opracowana zostanie dokumentacja projektową remontu części administracyjno-biurowej hali przy ul. Prusa. Mają tam powstać 2 sale masażu, jacuzzi, sauna fińska, zaplecze techniczno-sanitarne. Zmiany obejmą także pobliski stadion lekkoatletyczny oraz osłonę ograniczającą działanie wiatru i słońca na lodowisko. Z kolei Park Wodny wzbogaci się o tężnię.

Bartosz Szumowski