– Mówiąc w dużym uproszczeniu – śpiewamy i tańczymy. A to się seniorom rzadko zdarza. A my tym samym wyznaczamy naszą inność i pokazujemy, że wiek nas nie ogranicza – stwierdza pani Krystyna. Zapraszamy na koncert chóru Skoraczewskiego.

Kiedyś występowali w Centralnym Zespole Artystycznym ZHP. Teraz, już jako seniorzy, śpiewają w Chórze Wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego Jubilus i podbijają warszawskie sceny. Wszystko zaczęło się w 1945 roku, kiedy to 25-letni artysta operowy i harcerz Władysław Skoraczewski zorganizował chór harcerski. Początkowo był to tylko chór młodzieżowy, do którego po niedługim czasie dołączył chór dziecięcy a następnie orkiestra symfoniczna. Od 1965 roku Centralny Zespół Artystyczny ZHP – bo taką oficjalną nazwę nosił – miał swoją siedzibę w odbudowanym gmachu Teatru Wielkiego. Zespół był znany w świecie muzyki i panowała opinia, że na „harcerzy Władka” zawsze można liczyć.  Ale, jak po latach podkreślają jego wychowankowie, najważniejsza w ich zespole była niezwykła osobowość druha, który był dla nich wzorem. Władysław Skoraczewski uczył ich harcerstwa, odpowiedzialności i patriotyzmu.

Niestety, druh zmarł nagle 2 stycznia 1980 roku. W 30. rocznicę śmierci Władysława Skoraczewskiego, jego wychowankowie zorganizowali wielki jubileuszowy koncert. Odbył się 11 stycznia 2010 r. w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Wtedy też zespół wznowił swoją działalność.
Jego członkowie to pasjonaci, „zarażeni” pasją przez druha, pod okiem którego przeszli, jako młodzi ludzie, harcersko-muzyczną drogę. Pokochali druha, bo był to wyjątkowy i charyzmatyczny człowiek. Ja również miałam przyjemność poznać pana Władysława. Otóż kiedyś po koncercie CZA ZHP poszłam za kulisy pogratulować występu. Zaproponowałam też, że chętnie zostanę wolontariuszem i… dowiedziałam się, że jutro o godzinie 17 mam się stawić w teatrze. I już zostałam wspomina dyrektor artystyczny chóru Krystyna Stańczak-Pałyga. – Można powiedzieć, że reaktywacja tego chóru dała nam seniorom poniekąd „drugie życie”. Podczas każdego występu zawsze podkreślamy skąd się wywodzimy i że kontynuujemy pracę druha – podkreśla.

Co warte podkreślenia, członkowie zespołu bardzo się przyjaźnią. Często się spotykają i wspólnie świętują ważne dla nich chwile.

Obecnie chór składa się z około 30 osób.  Ich repertuar jest zróżnicowany – wykonują piosenki harcerskie, patriotyczne, warszawskie, filmowe okresu międzywojennego, ale też międzynarodowe, połączone z ruchem scenicznym.

– Mówiąc w dużym uproszczeniu – śpiewamy i tańczymy. A to się seniorom rzadko zdarza. A my tym samym wyznaczamy naszą inność i pokazujemy, że wiek nas nie ogranicza – stwierdza pani Krystyna.

Chór Wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego Jubilus zaprasza na XV Festiwal Chórów, Kabaretów, Zespołów Seniora, który odbędzie się jutro i pojutrze (25 i 26 lutego) w godz. 10. – 18.30 w Domu Kultury “Zacisze” przy ul. Blokowej 1. Na przesłuchania wstęp jest wolny.

Ostatnio Chór Wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego Jubilus występował naXV Festiwalu Chórów, Kabaretów, Zespołów Seniora, który odbył się w weekend (25-26.02) w Domu Kultury “Zacisze” na Targówku. Na początek zaśpiewali a cappella utwór „Beskidzki Harnaś”, a później składankę w kilku językach – galicyjskim, słowackim, japońskim i angielskim. Oj, działo się! Szczegóły na video poniżej.

Anna Krzesińska

Video Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl