3 marca zostanie oficjalnie oddana do użytku sala koncertowa Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim. - Posłuży mieszkańcom przez dziesiątki lat - zapowiadają władze miasta.

Jak mówi Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego, pierwsze plany budowy Miejskiej Szkoły Artystycznej sięgają początku poprzedniej kadencji. Wtedy też powstawały pierwsze projekty. Inwestycja została rozpoczęta kilka lat temu. Rok temu zakończony został pierwszy etap, czyli budowa samej szkoły, z której uczniowie korzystają od 1 września.

– Od tego czasu wyposażaliśmy salę koncertową placówki, od stanu surowego począwszy. Kosztowało nas to około 6 mln zł. Były to głównie pieniądze miejskie, bo wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosło mniej niż 200 tys. zł – mówi nie bez dumy burmistrz.

Jak dodaje, jego zdaniem, sala posłuży mieszkańcom Mińska Mazowieckiego i okolic przez dziesiątki lat:

– To nieustępujący swoim wyglądem najlepszym salom koncertowym w Europie obiekt na 400 miejsc. Sala została wykonana z bardzo dobrych materiałów i wyposażona w sprzęt najlepszej jakości. A na dodatek jest multifunkcyjna, czyli jej przeznaczenie da się zmieniać w zależności od potrzeb, nie tracąc walorów, przede wszystkim akustycznych.

Jak się okazuje, w sali MSA można organizować: występy solowe, grupowe i chóralne bez wykorzystania nagłośnienia, akustyczne koncerty orkiestry symfonicznej, imprezy słowno-muzyczne, koncerty rozrywkowe i występy teatralne, z nagłośnieniem, festiwale i przeglądy piosenki, a także konferencje, prelekcje czy spotkania szkoleniowe.

Co ważne, nowy obiekt może być też miejscem projekcji filmowych z wykorzystaniem nagłośnienia kinowego. Wszystko dzięki temu, że wyposażono go w cyfrowy system projekcji, pozwalający na wyświetlanie filmów również w wersji 3D i dźwiękiem w standardzie Dolby Surround 7.1. Parametry te nie odbiegają od możliwości typowych sal kinowych, które można znaleźć w multipleksach.

– W naszym mieście od wielu lat nie było kina i mieszkańcy, chcąc zaspokoić swój głów premier na dużym ekranie, musieli jeździć do większych miast – wyjaśnia Marcin Jakubowski. – Teraz to się zmieni. Cieszymy się, bo już widać, że sala była potrzebna. Wystarczy wspomnieć, że facebookowy fanpage powołanego właśnie do życia kina „Muza” tylko w ciągu 2 dni zyskał 3 tysiące polubień. To mówi samo za siebie.

Pierwszy regularny seans kina odbędzie się 4 marca. Dzień wcześniej w ramach inauguracji  sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej zaprezentują się artyści lokalni: Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki, Big Band Mińsk Mazowiecki, chóry i zespoły kameralne. Demonstrowane będą też możliwości multimedialne sali.

Bartosz Szumowski