Prawie 7 milionów złotych unijnego dofinansowania. Za tę kwotę Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie mogło rozpocząć remont jednej z kamienic, gdzie trafi kolekcja art deco, oraz dokończyć budowę Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Koszt pierwszego z przedsięwzięć jest szacowany na ponad 8 milionów złotych, dlatego brakujące pieniądze dołoży samorząd województwa mazowieckiego. Dzięki temu prawie tysiąc muzealiów z lat 20. i 30. XX wieku będzie prezentowanych w pomieszczeniach jadalnych i sypialnych na dwóch kondygnacjach budynku, gdzie zobaczymy m.in. komplety mebli, rzemiosło artystyczne z różnych europejskich wytwórni, kolekcję mody i biżuterii – razem złożą się one na powstanie największej ekspozycji art deco dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. W budynku będzie można także zobaczyć wystawę poświęconą wybitnym płocczanom.

– Za 5 lat muzeum będzie świętowało swoje 200-lecie, dlatego remont kamienicy to taki prezent, który sami sobie sprawimy – mówi dyrektor placówki Leonard Sobieraj. – Nasze starania o realizację tego przedsięwzięcia trwają od 2006-07 roku, kiedy rozpoczęliśmy proces wykupu działek przy Kolegialnej. Od tamtego czasu czekaliśmy na pozyskanie dofinansowania, a w międzyczasie powiększyliśmy znacznie naszą kolekcję.

Na razie pieniędzy wystarczy na przeprowadzenie I etapu inwestycji, który ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. Całość szacowana jest na ok. 22 miliony złotych, dlatego muzeum będzie musiało pozyskać na ten cel kolejne dofinansowanie. Takiego problemu nie ma z dokończeniem budowy skansenu w Wiączeminie, co będzie kosztować nieco ponad 7 milionów. – W tym przypadku na nasz budżet również składają się środki unijne i te pochodzące od samorządu – dodaje Sobieraj. – Jak do tej pory wyremontowaliśmy już tamtejszy kościół ewangelicko-augsburski, a teraz chcemy pokazać, jak wyglądały olenderskie, ale i polskie gospodarstwa, które ze sobą sąsiadowały.

Inwestycja ma również swój wymiar edukacyjny, bo projekt zakłada m.in. “skatalogowanie oraz cyfrowe udostępnienie zasobów w internecie oraz produkcję wystawy planszowej dotyczącej kultury olenderskiej”.

Olendrzy przybyli na ziemie polskie z Fryzji i Niderlandów, osiedlając się tutaj w XVI-XVII wieku, choć do Wiączemina Polskiego i na okoliczne terenów dotarli dopiero w połowie XVIII wieku. To z ich inicjatywy w 1935 roku powstał tam kościół, który wykupiło właśnie Muzeum Mazowieckie. Placówka ma ponadto największą w kraju kolekcję pamiątek związanych z osadnictwem olenderskim.

Michał Michalak

www.muzeumplock.eu.