Zgodnie z tradycją wielkanocne śniadanie rozpoczynamy od podzielenia się jajkiem. Skąd wziął się ten zwyczaj? Dlaczego to właśnie jajko otwiera ten świąteczny posiłek. Polskamowi.pl odpowiada na te pytania.

 Wśród wielu atrybutów wielkanocnych takich jak baranek, zajączek, palma czy bazie najważniejszym elementem było i jest jajko. Jednak obecność jajka w koszyczku, a także na stołach w rozmaitej formie, to  dłuższa  tradycji i o wiele głębsza historia niż ta chrześcijańska. 

 Właśnie w  Święta Wielkanocne dzielimy się jajkiem składając sobie przy tym wzajemnie życzenia. W wielu kulturach jajko posiada taką samą symbolikę,  jest to przede wszystkim symbol życia, siły i płodności.  Zarówno w mitologii słowiańskiej, jak i polskiej jajko uznawane było za potężny amulet przeciw czarom i złym mocom. Czczono je także dlatego, ponieważ  wierzono, że posiada wiele właściwości dobroczynnych i życiodajnych.Owalny kształt jaja przypomina nadzieję, która wykluwa się wraz z narodzeniem życia. Z tego powodu, w tradycji chrześcijańskiej jajo symbolizuje przezwyciężenie śmierci, triumf życia i dobra. 

 Wielkanocne pisanki mają swoją genezę w starosłowiańskich, pogańskich kultach. Jajko było powszechnym darem składanym bogom, a także symbolem świąt słowiańskich.Pierwsze znaleziska pisanek na ziemiach polskich pochodzą z X wieku. Odnaleziono je w trakcie wykopalisk prowadzonych w okolicach Opola i Wrocławia na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego.

Natomiast na świecie  najstarsze pisanki  liczą ponad 5000 lat. Są to pisanki z Asyrii, nieco późniejsze pochodzą z Egiptu, Persji, Rzymu i Chin. Kolorowo pomalowanymi jajkami Chińczycy obdarowywali się wraz z nadejściem wiosny

W Polsce od wieków stosowane były różne techniki zdobienia jaj. Najbardziej powszechnym, występującym w każdym regionie było barwienie jajek na jeden kolor. Dawniej, jak do obecnej chwili wykorzystywano naturalne barwniki np.: łupiny cebuli, zielone żyto, jagody, buraki. Na całej długości pasa ziem wschodnich jaja zdobi się techniką batiku, czyli roztopionego pszczelego wosku. Przy pomocy specjalnego pisaka wykonuje się wzór na skorupce. Barwne, wielkanocne jaja nazywane są: pisankami, kraszankami, malowankami lub byczkami. Pisanki, w przeciwieństwie do pozostałych jaj zdobione są wzorami. Dla tych jednokolorowych zarezerwowane są pozostałe nazwy. Zgodnie z tradycją zdobieniem wielkanocnych jaj zajmowały się dawniej wyłącznie kobiety. 

Zdobienie jaj do dzisiaj jest nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych. W wielkanocnym koszyczku oprócz chleba i wędliny musi pojawić się pięknie udekorowana pisanka.  W religii katolickiej i prawosławnej jajko związane jest z motywem zmartwychwstania Chrystusa i symbolizuje nadzieję na życie wieczne. Dominującą barwą pisanek w kościele katolickim była czerwień. Na czerwono barwili jaja wyznawcy prawosławia  w Armenii, w Austrii do I wojny światowej wyłącznie były czerwone  wielkanocne jajka, a w kościele prawosławnym to do dziś tradycyjny kolor pisanki.