Kawa dobra na wszystko

160 litrów kawy wypada rocznie na głowę Europejczyka. Jest to około 4 filiżanek dziennie, tyle kawy pijemy. Polskamowi.pl sprawdza jaki to ma wpływ na nasz organizm.

Kawa jest napojem, sporządzanym z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, który cieszy się  ogromną popularnością. Jest to  jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa na nasz organizm pobudzająco i orzeźwiająco oraz przyspiesza przemianę materii.  Kawa to jeden z podstawowych artykułów spożywczych i najważniejszych towarów  handlowych  na świecie. Szacuje się, że około  25 milionów drobnych producentów zajmuje się jej wytwarzaniem. Największym jej producentem jest Brazylia, w której  około pięciu  milionów osób jest zatrudnionych przy uprawie  trzech  miliardów krzewów kawowca. Kawa jest drugim, po ropie naftowej, towarem handlowym świata.Wartość handlu kawą szacuje się na 100 mld dolarów. Najwięcej kawy na świecie piją Finowie – aż 13 kilogramów wypada rocznie na głowę jednego Fina. W Polsce  jest to zaledwie 3,4 kilograma na jednego rodaka.

Roślina ta zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Zawarta w kawie kofeina  pobudza nasz organizm i naszą sprawność psychiczną, dlatego wiele osób pije ją rano z dużą  energią zacząć dzień. Jak wykazały badania , kofeina pomaga przywrócić normalne funkcjonowanie mózgu, gdy jesteś zmęczony i działa on wolniej niż zwykle Właściwości kawy wciąż są badane  przez naukowców i jak do tej pory nie ma zgody wśród naukowców na temat wpływu kawy na nasze zdrowie, ale jak wskazują dotychczasowe wyniki badań, składniki kawy mogą zapobiegać niektórym chorobom. Jednak trzeba pamiętać, że  picie kawy w dużych ilościach prowadzi do wypłukiwania z organizmu  magnezu, który jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Udowodniono, że picie kawy nie ma wpływu  na  wzrost ryzyka  udaru mózgu i chorób serca. Kofeina nie ma również  związku z poziomem cholesterolu. Również nie udowodniono powiązania jej  z występowaniem nowotworów.  Nie ma związku z nadciśnieniem. Wypłukuje co prawda oprócz magnezu również i wapń  z organizmu, jednak w bardzo niewielkim zakresie, a więc nie przyczynia się do zachorowania na osteoporozę.

Pozytywne działanie kawy na nasz organizm to  chwilowe  podniesienie  IQ i poprawa  krótkotrwałej  pamięci. Naukowcy twierdzą, że na pewno  ułatwia ona koncentrację, dotlenia organizm i ma pozytywny wpływ na trawienie oraz układ  krążenia.  Pijąc ją zmniejszamy ryzyko zachorowania na marskość wątroby i kamicę żółciową.  Zmniejsza  też ryzyko zachorowania na  na  cukrzycę typu 2 i chorobę Parkinsona.  Regularne picie kawy zwiększa wrażliwość na insulinę i przyspiesza metabolizm cukrów, a   tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Naukowcy zalecają 3-4 filiżanki kawy dziennie, czyli do 500 mg. Taka dawka nie jest szkodliwa. Większa może powodować negatywne skutki, a powyżej 1000 mg kofeina jest trująca. I na koniec ważna uwaga  ożywcze działanie kawy trwa od 15 minut do godziny.