Wspominaliśmy dziś tych, którzy tak, jak słynna „Inka”, „zachowali się jak trzeba”. W całej Polsce odbyły się uroczystości w miejscach upamiętnień „Żołnierzy Wyklętych”, inscenizacje historyczne czy pokazy filmów. W kościołach odprawiono msze święte.

W południe przy „Panteonie Chwały” –  na łączce  w miejscu potajemnych pochówków  –  na Wojskowych Powązkach odbyła się uroczystość m.in. z udziałem ministra obrony narodowej.

Dziś stoimy przed bardzo skromnym wyrazem pamięci państwa polskiego o „Niezłomnych”. Wierzę, że wkrótce zbudujemy prawdziwe mauzoleum, godne pamięci ludzi, którzy mieli odwagę rzucić wyzwanie największym potęgom świata w imię miłości Ojczyzny i tę miłość Ojczyzny wbrew wszystkim i wszystkiemu przekazali następnym pokoleniom – podkreślił minister Antoni Macierewicz. – „Chwała bohaterom”, bo z ich krwi i poświęcenia wyrosła niepodległa, sprawiedliwa i wolna Rzeczpospolita Polska.

Prezes Fundacji „Łączka” Tadeusz Płużański podkreślił, że trzeba zrobić wszystko, żeby wydobyć szczątki z bezimiennych dołów, znajdujących się na Wojskowych Powązkach.

–  Jeszcze spoczywa tu sto osób. Szczególnie czekamy na szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz, zamordowanego później przez komunistów strzałem w tył głowy. Czekamy  też na generała Augusta Fieldorfa „Nila”, powieszonego w więzieniu przy ul. Rakowieckiej jak pospolity przestępca. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się wydobyć z tych bezimiennych grobów ich szczątki – stwierdził prezes.

Uroczystości odbyły się także m.in. na Pradze Północ – w dawnej kwaterze głównej NKWD i WUBP  przy ulicy Strzeleckiej 8, przed tablicą  upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego więzione, torturowane i mordowane przez funkcjonariuszy w latach 1944-1948.. Tak jak i w innych miejscach odczytano apel pamięci i złożono wieńce.

Jak zapewniły władze dzielnicy, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku powstanie tam Muzeum „Żołnierzy Wyklętych”. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944-1956 przy ul. Namysłowskiej.

Główne uroczystości z udziałem głowy państwa odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

– Jako  Prezydent Rzeczypospolitej składam dzisiaj hołd bohaterom powstania antykomunistycznego. Chcę także docenić wysiłki osób, środowisk i instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału historii najnowszej Polski. Wierzę, że ta praca buduje ducha patriotycznego Polaków i przyczynia się do zapewnienia pomyślnej, bezpiecznej przyszłości Ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom! – napisał w  liście skierowanym do organizatorów i uczestników  dzisiejszych uroczystości Andrzej Duda.

Więcej o Narodowym Dniu Pamięci„Żołnierzy Wyklętych” można przeczytać tutaj.

Tekst, foto, video Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl