Same dobre wiadomości? W Płocku to możliwe. Od niedawna działa tam Poczta Informacji Pozytywnie Inspirujących, czyli nowy projekt Płockiego Wolontariatu adresowany do mieszkańców. Jego pomysłodawczynią jest wolontariuszka Aleksandra Brzozowska.

– 15-osobowy zespół wyszukuje artykuły ze świata, z Polski i z naszego regionu – tłumaczy pełnomocnik prezydenta ds. wolontariatu Beata Olszewska. – Oczywiście mają one informować tylko o dobrych rzeczach. Później każdy z członków naszej redakcji opracowuje je na własną rękę w domu, a raz w miesiącu wszyscy spotykają się, by wspólnie stworzyć całość, drukując fiszki z informacjami, które są zamykane w specjalnych, żółtych kopertach – trafiają one do różnych punktów miasta, by każdy miał do nich dostęp. Do każdej koperty dołączany jest komiks autorstwa Jeremiasza Łabarzewskiego, a w najbliższych kilku numerach na naszych czytelników będą również czekać niespodzianki.

PIPI wzbudziło zainteresowanie nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich mediów. -To dobrze, bo bardzo liczymy na interakcję z mieszkańcami, co więcej, chcielibyśmy, by oni sami informowali nas o różnych pozytywnych rzeczach, a my chętnie przekażemy je dalej – kontynuuje Olszewska.

-Nasza poczta ma zresztą stanowić przeciwwagę dla rzeczywistości kreowanej przez media, w której generalnie dominuje negatywny przekaz. Ciągle słyszymy o różnych morderstwach, wypadkach itd., a do tego sami ludzie mają raczej zwyczaj komentowania różnych nieszczęść i narzekania, zupełnie nie dostrzegając tego, że wokół nich dzieją się też dobre rzeczy. Myślę, że nawet nasi wolontariusze mieli już tego dosyć, więc stąd ich motywacja, by to zmienić i zarazić trochę tym optymizmem inne osoby. Chcemy być gdzieś ponad tym, chcemy być lepsi, oczywiście w przenośnym znaczeniu.

Założeniem pomysłu jest również promowanie idei wolontariatu samej w sobie. – To dlatego, że z założenia powinien się on kojarzyć z dobrymi informacjami – dodaje Olszewska. – W pierwszym numerze PIPI przybliżyliśmy założenia naszej akcji, ale w kolejnych chcemy też prezentować inne działania, które są równie ważne – kończy.

Należą do nich m.in. projekty: “Zamów książkę” czy “Przytulaki”. W ramach tego pierwszego wolontariusze dostarczają starszym i niepełnosprawnym osobom do domów wybrane przez nich książki, a drugi zakłada, że wszyscy wspólnie szyją wykonane z polaru poduszki, które mają bawełnianą aplikację w kształcie słonia z uniesioną trąbą, powszechnie uważanego za symbol szczęścia.

Michał Michalak

foto Płocki Wolontariat