Warszawska prokuratura regionalna oficjalnie potwierdza informacje portalu PolskaMowi.pl o toczącym się postępowaniu wyjaśniającym wobec prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, szefa nowego - krytycznego wobec Zbigniewa Ziobro - stowarzyszenia Lex Super Omnia (Prawo ponad wszystkim). To wstęp do postępowania dyscyplinarnego. O sprawie napisaliśmy 21 lutego.

– Postępowanie wyjaśniające dotyczące uchybienia godności urzędu przez Pana Prokuratora Krzysztofa Parchimowicza zostało wszczęte przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla warszawskiego okręgu regionalnego z urzędu na podstawie art. 154§ 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku – Prawo o prokuraturze – informuje prokurator Agnieszka Zabłocka – Konopka, rzecznik prasowy prokuratury regionalnej w Warszawie.

Jak dodaje, przedmiotem postępowania jest kwestia przekazywania mediom informacji dotyczących działalności prokuratury bez ustawowego upoważnienia.

Jakie wypowiedzi stały się przyczyną postępowania? Tego prokuratura nie ujawnia. Podobnie jak informacji czy i kto wydał polecenie wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

– Postępowanie wyjaśniające toczy się na podstawie przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, zgodnie z którą, jakiekolwiek bliższe dane w zakresie prowadzonego postępowania, nie mogą być przedmiotem informacji medialnych – przekonuje rzeczniczka.

Z naszych informacji wynika, że zastrzeżenia rzecznika dyscyplinarnego wzbudziły krytyczne wypowiedzi dotyczące warunków pracy w mokotowskiej prokuraturze rejonowej, do której trafił Parchimowicz po zdegradowaniu go z prokuratury generalnej. Poszło też o wypowiedzi na temat dwóch poznańskich prokuratorek, które w sprawie oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska miały inne zdanie niż ich szefowie z Prokuratury Krajowej. Trafiły więc na delegację do prokuratur niższego szczebla.

Aktualnie rzecznik dyscyplinarny prowadzący sprawę szefa prokuratorskiego stowarzyszenia prowadzi 1 postępowanie dyscyplinarne i 8 postępowań wyjaśniających.

Pisaliśmy

https://www.polskamowi.pl/polska/kolejny-znany-prokurator-na-celowniku-rzecznika-dyscyplinarnego/

Ewa Ivanova

ewa.ivanova@polskamowi.pl