Fanów miejskich jednośladów z pewnością ucieszy ta wiadomość. 1 marca po raz szósty startuje Veturilo. Szykuje się sporo zmian i udogodnień dla użytkowników wypożyczalni.

Przede wszystkim pojawiły się nowe stacje – głównie w Śródmieściu, na Woli i Pradze. W sumie w tym roku do dyspozycji rowerzystów będzie aż 316 stacji z 4660 rowerami, w tym także 6 stacji z rowerkami dziecięcymi (w okolicach parków, po trzy stacje na prawym i lewym brzegu Wisły) oraz 45 tandemów.

Rowery wyposażono w dodatkowy hamulec ręczny oraz wyższą i wygodniejszą kierownicę, dopasowaną dla wyższych osób. Wspornik siodełka ma podziałkę, pozwalającą dopasować wysokość do wzrostu, a samo siodełko jest szersze i nieprzemakalne. Jednoślady mają też dzwonek obrotowy wsuwany na kierownicę oraz przedni bagażnik. Wprowadzono także możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej dzięki kodowi QR, umieszczonemu na pojeździe– wyjaśnia w rozmowie z reporterką portalu www.PolskaMowi.pl Konrad Klimczak ze stołecznego ratusza.

Dla tych, którzy wolą tradycyjne rozwiązania również przygotowano udogodnienia. Terminale zostały bowiem wyposażone w nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatności w sposób zbliżeniowy. Przygotowano też uniwersalną pompkę rowerową. Co ważne, każdy stojak ma diodę, sygnalizującą czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.

Ciekawą nowością, z której warszawiacy będą mogli skorzystać jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie, będzie dziesięć stacji ze stoma rowerami elektrycznymi. Pojawią się one w okolicach skarpy wiślanej, na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu, ale uwaga – dopiero od 1 czerwca.

Ważne jest, że będzie nie tylko czym, ale i gdzie jeździć. Miasto zapewnia, że w tym roku trasy rowerowe zostaną połączone w spójną sieć, a ścisłe centrum będzie dostosowywane do komunikacji rowerowej. Zaplanowano m.in. budowę kolejnych 55 kilometrów tras rowerowych, w tym: kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim, drogi wzdłuż ulic Połczyńskiej-Wolskiej-Kasprzaka (od granic miasta do ul. Ordona), Jagiellońskiej, Alei Jana Pawła II, Al. Jerozolimskich (od ul. Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy) oraz ścieżek na Polu Mokotowskim,

Słoneczna aura zachęca do rowerowych przejażdżek. Gdyby jednak się zmieniła, to nic nie szkodzi. O tym, że można jeździć w każdych warunkach pogodowych przekonują nas mrozoodporni rowerzyści.

Warto wiedzieć: Opłaty za korzystanie z wypożyczalni są zróżnicowane i uzależnione od długości czasu wypożyczenia roweru. Jedno jest pewne pierwsze dwadzieścia minut nie kosztuje absolutnie nic, a pierwsza godzina – zaledwie złotówkę. Lokalizacje wszystkich miejskich stacji znajdują się tutaj.

Miasto planuje także uruchomienie miejskich wypożyczalni samochodów. Jak dowiedzieliśmy się od stołecznych urzędników, obecnie prowadzone są negocjacje z dziesięcioma oferentami. Po ich zakończeniu Zarząd Dróg Miejskich zaprosi zainteresowane firmy do złożenia konkretnych ofert.

ZDM chciałby podpisać umowę z operatorem wypożyczalni w połowie tego roku, potem operator przystąpi do organizowania systemu. Trudno dziś określić, kiedy wypożyczalnie zaczną działać – informuje reporterkę portalu Tomasz Kunert z urzędu miasta.

Tekst i fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl