Czy najmłodsi i nieco starsi znają się na segregacji odpadów? I co wiedzą o recyklingu? Na te pytania mają odpowiedzieć warsztaty „Ekologia z klasą”, które przed wakacjami zakończą się Wielkimi Igrzyskami Ekologicznymi w Siedlcach. Dla Polska Mówi Bartosz Szumowski.

„Ekologia z klasą” to jeden z elementów realizowanej przez władze miasta akcji promocyjnej „Siedlce? Naturalnie!”. Organizatorem warsztatów jest siedlecki Zakład Utylizacji Odpadów. Przez warsztaty inicjatorzy akcji chcą rozwijać i pobudzać świadomość ekologiczną uczniów, podnieść poziom segregowania odpadów oraz wyczulić na ich szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Od przedszkoli po licea

Jak informuje Konrad Kacprzak, specjalista ds. promocji w ZUO w Siedlcach, „Ekologia z klasą” obejmie wszystkie placówki edukacyjne na terenie miasta – od przedszkoli, przez podstawówki i gimnazja po szkoły średnie – zarówno publiczne, jak i prywatne czy społeczne.

– Zajęcia prowadzą reprezentanci naszego Zakładu, edukatorzy przeszkoleni zakresie gospodarki odpadami. Realizują oni przygotowane przez nas scenariusze, dostosowane do poszczególnych grup wiekowych. Dla przykładu, w przedszkolu postawimy głównie na umiejętność rozpoznawania kolorów pojemników do segregacji odpadów, w klasach I-III na nazywanie tworzyw, z których wykonane są odpady, ale już w starszych klasach na naukę, co powstaje z poszczególnych odpadów – wyjaśnia.

Pierwsze warsztaty w ramach akcji odbyły się w siedleckiej Szkole Podstawowej nr 7. Na najbliższe dni planowane są zajęcia w przedszkolach.

– Uczniowie „siódemki” okazali się bardzo wdzięczną grupą odbiorców – mówi Konrad Kacprzak. – Bardzo sobie chwalili lekcję, którą przeprowadziliśmy. Jestem przekonany, że w kolejnych placówkach będzie podobnie.

Po Igrzyskach powtórka?

„Ekologia z klasą” ma potrwać do końca roku szkolnego.

– W czerwcu akcję mają podsumować Wielkie Igrzyska Ekologiczne dla przedszkolaków i uczniów uczestniczących w projekcie. Na zawodników będzie czekać sprawdzian wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych związanych z selektywną zbiórką odpadów w Siedlcach. Zaplanowaliśmy na przykład sztafetę, w której trzeba będzie wrzucić konkretne odpady do konkretnych pojemników. Zwycięskie drużyny otrzymają nagrody, a  na placówki, które będą reprezentować, puchary – zdradza przedstawiciel ZUO.

Jak dodaje, jeżeli akcja spotka się z planowanym zainteresowaniem, we wrześniu zostanie uruchomiona ją na większą skalę.

Bartosz Szumowski