„Uwaga!!! Lód jest kruchy” – tabliczki z tym napisem, które umieszczono na brzegu Zalewu Zegrzyńskiego nie robią żadnego wrażenia na ludziach, którzy urządzili sobie tam lodowisko. Czy to brawura czy już głupota?

Zgodnie z prawem wchodzenie na lód nie jest nielegalne, jednak lokalne służby i Urząd Gminy w Nieporęcie apelują o zachowanie zdrowego rozsądku.
Na brzegu jeziora ustawiamy tabliczki z ostrzeżeniem, że lód jest kruchy. Stawiamy też betonowe zapory, żeby ludzie nie wjeżdżali samochodami na lód. Mieliśmy już kilka wypadków, ale wchodzenie na zamarznięte jezioro nie jest zabronione, więc nic więcej oprócz ostrzegania nie możemy zrobić. Cały czas apelujemy o zdrowy rozsądek i nie wchodzenie na lód, bo może się to skończyć tragicznie – podkreśla w rozmowie z reporterką portalu Polskamowi.pl  sekretarz Urzędu Gminy Nieporęt Barbara Kopcińska.

Również policja może tylko prosić, ostrzegać i informować o niebezpieczeństwie.
– Nie ma kar za przebywanie na lodzie. Pozostaje tylko zaapelować o zdrowy rozsądek. Jezioro czy staw nie jest odpowiednim miejscem na tworzenie lodowiska. Jest to po prostu niebezpieczne. Na brzegu lód może być gruby, a już kawałek dalej będzie cienki. Konsekwencje wpadnięcia do wody mogą być poważne dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Nie warto ryzykować – mówi starszy aspirant Justyna Stopińska  z wydziału prewencji policji w Legionowie.
 Nasi Czytelnicy poinformowali, że w pobliżu popularnej barki niedaleko Nieporętu ktoś zorganizował wypożyczalnię łyżew i pobiera opłaty, najprawdopodobniej nie mając stosownych pozwoleń na prowadzenie tego typu działalności. Zawiadomiliśmy policję, która przeprowadziła kontrolę na miejscu.


– Sprawę przejął komisariat rzeczny, który ustalił, że nie ma tam mowy o nielegalnym lodowisku i nikt nie pobiera żadnych opłat. Jeżeli jednak ktoś zapłacił za cokolwiek, to może zawiadomić policję o tej sprawie. Z kolei straż miejska ustaliła, że lodowisko powstało z inicjatywy osób, które tam przychodzą. Odśnieżyli fragment jeziora i jeżdżą tam na łyżwach –  wyjaśnia starszy aspirant Justyna Stopińska.
Poinformowaliśmy o tym również Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który zawiaduje tym terenem. Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie byli w poniedziałek w Nieporęcie.  Sprawdzili, nikt nie pobiera opłat za wchodzenie na lód.

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl