Czy student powinien znać zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych oraz urzędy, w których musi się zarejestrować, by uzyskać takie świadczenie? Siedleckiej uczelni nie trzeba do tego przekonywać.

Absolwent wyższej uczeni zdobywa upragniony dyplom i… okazuje się, że z jego wykształceniem trudno znaleźć pracę. To niestety coraz częstszy scenariusz. Chcąc mu zapobiec, Biuro Karier Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz siedlecka filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Powiatowy Urząd Pracy już po raz drugi zorganizowały Międzywydziałowe Igrzyska Kariery.

Nie tylko o bezrobociu

– To współzawodnictwo drużyn wystawionych przez poszczególne wydziały, dotyczące zagadnień związanych ze współczesnym rynkiem pracy – wyjaśnia dr hab. Zbigniew Karczmarzyk, prorektor UPH do spraw rozwoju. – Myślę, że dla studentów jest doskonałą okazją do zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa pracy, a także nabycia umiejętności teoretycznych i praktycznych, przydatnych przy poruszaniu się na współczesnym rynku pracy. To przecież rynek trudny i panuje na nim bardzo duża konkurencja, więc niełatwo znaleźć się w nim i uzyskać po studiach satysfakcjonującą pracę.

Z prorektorem zgadza się Piotr Karaś dyrektor filii WUP w Siedlcach;

– Doradztwo zawodowe wciąż w zbyt małym stopniu obejmuje ludzi młodych. Moim zdaniem, powinno być prowadzone już od końca szkoły podstawowej. Dałoby to możliwość pokazania młodym ludziom, ale także rodzicom, poszczególnych zawodów i możliwości zatrudnienia

To, czy studenci wydziałów; Nauk Ścisłych, Przyrodniczego, Nauk Ekonomicznych i Prawnych oraz Humanistycznego, orientują się w rynku pracy, sprawdzano podczas Igrzysk, zadając im pytania przygotowane przez pracowników WUP. Dotyczyły one na przykład tego, komu przysługuje prawo do zasiłku, czym jest CV, ale też w jakim trybie zapada decyzja w sprawie świadczenia dla bezrobotnego po pracy za granicą, jak często waloryzowane są zasiłki dla bezrobotnych i w jakim urzędzie pracy można uzyskać status bezrobotnego. Nie zabrakło też trudniejszych pytań, choćby o to, jakie państwa należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo czy źródłami informacji o wolnych miejscach pracy są; sieć kontaktów osobistych, publiczne służby zatrudnienia i lokalne media, czy raczej: ogłoszenia własne, internet i Akademickie Biura Karier.

Gotowi na przekwalifikowanie

Ostatecznie emocjonującą i obfitującą w dogrywki rywalizację wygrali humaniści. Oni też wyjadą w nagrodę na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego. I być może zyskają większą szansę na to, że nie zgubią się na rynku pracy oraz znajdą zatrudnienie, o którym marzą.

– Obecnie bezrobocie w Siedlcach utrzymuje się na poziomie niewiele powyżej 7 procent – pociesza ich Piotr Karaś. – To wskaźnik podobny do tego z reszty województwa mazowieckiego, które, jeżeli chodzi o stopę bezrobocia, spadło z zaszczytnego pierwszego na piąte miejsce w kraju. Wyprzedzają nas województwo śląskie, wielkopolskie czy zachodniopomorskie.

Jak dodaje dyrektor, dziś kłopotu ze znalezieniem pracy nie mają tylko absolwenci studiów technicznych.

– Jeśli student wybrał kierunek w danym momencie na rynku pracy nadwyżkowy, może się okazać, że czekają go trudności ze znalezieniem pracy albo będzie musiał się przekwalifikować. Statystyki mówią, że w ciągu swojego życia zawodowego człowiek 6 razy zmienia zawód. Normą staje się kształcenie przez całe życie, a więc studia podyplomowe albo kursy czy szkolenia. Studenci muszą się z tym liczyć – podsumowuje szef WUP w Siedlcach.

Bartosz Szumowski