Starsze osoby z Płocka w końcu mają trochę przestrzeni wyłącznie dla siebie. Od 17 stycznia działa Centrum Aktywności Seniora, które powstało przy Otolińskiej 6.

Do zagospodarowania jest prawie 400 metrów kwadratowych. Zajmuje się tym Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który wygrał konkurs dla organizacji pozarządowych ogłoszony przez urząd miasta.
– To obiekt na miarę XXI wieku, w którym będzie nam do tego bardzo wygodnie – mówi Jagoda Korneszczuk, przewodnicząca Zarządu Okręgowego Związku. – Do tej pory prowadziliśmy działalność na terenie całego miasta, wynajmując kilka pomieszczeń na nasze potrzeby, ale to już przeszłość. Mamy teraz salę widowiskową na 80 osób – ze sceną, nagłośnieniem i innym niezbędnym sprzętem, jest przepiękna kuchnia czy dwie kolejne sale, gdzie będziemy prowadzić różnego rodzaju warsztaty, a do tego wszystkiego nowoczesne biuro, bo dotychczas urzędowaliśmy w ciasnych, wysłużonych pokojach przy Kochanowskiego – dodaje. Płocki oddział Związku liczy około 5 tysięcy osób, ale jak zapewnia pani Korneszczuk, z Centrum Aktywności Seniora będą mogły korzystać wszystkie starsze osoby z terenu miasta.

Od 2 stycznia działa ponadto zlokalizowany w tym samym budynku dom dziennego pobytu dla osób cierpiących na alzheimera i inne choroby neurologiczne. Od poniedziałku do piątku w godzinach 7-16 opiekę nad chorymi sprawują rehabilitant, terapeuta zajęciowy, który pracuje indywidualnie z każdym pacjentem, oraz lekarze: neurolog i psycholog – ten ostatni odpowiada m.in. za badania przesiewowe pamięci. Dom dziennego pobytu jest w stanie przyjąć na razie 10 osób, choć docelowo ma ich być 20.
– Traktujemy tę inwestycję jako pierwszy krok do stopniowego rozszerzania naszej działalności – przekonuje Krystyna Słowik, wiceprezes Płockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. – Według naszych wyliczeń na terenie Płocka jest ich co najmniej 1300, więc niewykluczone, że w przyszłości będziemy musieli myśleć o następnych domach dziennego pobytu. Na razie musi nam wystarczyć ten przy Otolińskiej, gdzie mamy na wyłączność pomieszczenie do ćwiczeń z pacjentami, aneks kuchenny z miejscem do wydawania posiłków, salę wypoczynku, którą przygotowaliśmy głównie z myślą o cukrzykach, oraz 4 łazienki z kabinami prysznicowymi – uzupełnia.

Budowa Centrum Aktywności Seniora z zakupem wyposażenia kosztowała prawie 1,5 mln złotych. Wokół obiektu znajduje się ponadto plac, na który składa się kilka ogródków grilowych oraz parking.

Michał Michalak