Pomieści ponad 15 tysięcy widzów, którzy w komfortowych warunkach będą śledzić mecz – tak w skrócie opisywana jest wizja Stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku.

Miejscy urzędnicy mają nadzieję, że projekt generalnego remontu stadionu ma szansę na realizację właśnie w takiej formie. Przez ostatnie kilka miesięcy swoje poprawki odnośnie ostatecznego wyglądu Stadionu mogły zgłaszać: ratusz, władze klubu Wisła Płock i przedstawiciele Stowarzyszenia Sympatyków Klubu. W ich efekcie ustalono, że będzie to typowo piłkarski obiekt z 4 zadaszonymi trybunami pozwalający na rozgrywanie meczów zarówno pod egidą PZPN, Ekstraklasy SA, jak i UEFA. Największy sektor – na 2500 osób, wchodzący w skład trybuny południowej – zajmą najzagorzalsi fani Wisły. Część zachodnia będzie z kolei domeną VIP-ów i dziennikarzy – dla tych ostatnich przygotowano 196 miejsc i 14 stanowisk komentatorskich. Docelowo na stadionie mają się odbywać inne imprezy, w tym koncerty. Wokół będą się znajdować dwa nowe duże parkingi, choć tylko jeden z nich będzie ogólnodostępny.

Projekt został już jednomyślnie zaakceptowany przez radnych miejskich, ale nadal nie wiadomo, w jaki sposób miasto chce pozyskać środki na przebudowę Stadionu. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski szacuje, że może to być ok. 80-100 milionów złotych. – Myślę, że to może nie wystarczyć – przekonuje radny PiS Marek Krysztofiak. – Na razie to wszystko odbywa się bardziej w przestrzeni wirtualnej, bo my nadal nie mamy zabezpieczonych żadnych środków na ten cel.  Z kolei radny PSL Michał Sosnowski dodaje, że w realizację projektu powinien się zaangażować PKN Orlen. – Myślę, że to najlepsze rozwiązanie, bo miasto do spółki z koncernem na pewno byłoby w stanie udźwignąć ciężar finansowy tego przedsięwzięcia – przekonuje.

Stadion im. Kazimierza Górskiego powstał w 1973 r. i obecnie jest jednym z najbardziej przestarzałych obiektów w polskiej lidze. W ubiegłym roku zmodernizowano jeden ze znajdujących się na jego terenie budynków klubowych, gdzie są m.in. szatnie; było to związane z awansem Wisły Płock do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce po 9 latach przerwy, co niosło za sobą konieczność dostosowania go do wymogów Ekstraklasy SA.

Michał Michalak

 w materiale użyto wizualizacji Urzędu Miasta Płocka