3500 sportowców rywalizujących w 31 dyscyplinach. To podstawowe liczby dziesiątej edycji World Games, które w lipcu odbędą się we Wrocławiu. To impreza, na której zawodnicy rywalizują w dyscyplinach nieolimpijskich.

Starania o organizację zawodów Wrocław rozpoczął w 2011 roku. Rywalizował z Budapesztem, Genuą i Kapsztadem. Stolica Dolnego Śląska przedstawiła najlepszą kandydaturę i w styczniu 2012 otrzymała prawo organizacji.

Rywalizacja odbędzie się na Stadionie Miejskim, gdzie prawdopodobnie zobaczymy ceremonię otwarcia i zamknięcia World Games. Pozostałe areny to Hala Stulecia i Hala Orbita. Modernizacji wymaga jeszcze basen przy ulicy Wejherowskiej.

Sportowcy będą rywalizować w dyscyplinach, których nie ma w programie letnich Igrzysk Olimpijskich oraz takich, które zostały z niego usunięte. Będą to między innymi biegi na orientację, sumo, wspinaczka sportowa, pływanie w płetwach czy akrobacje szybowcowe. Wrocław jako organizator miał również obowiązek zgłoszenia do pięciu dyscyplin. Padło na futbol amerykański (mężczyźni), kickboxing, wioślarstwo halowe oraz żużel (zawody drużynowe mężczyzn).

Ceremonia otwarcia odbędzie się 20 lipca. Organizacja kosztować będzie 45 milionów dolarów. Kwota zostanie pokryta z budżetu miasta oraz z dotacji rządowych.

Jan Lenkiewicz