Jezioro Turkusowe uważane jest za najpiękniejsze z jezior na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. PolskaMowi.pl wyjaśnia skąd wziął się jego fascynujący kolor.

Znajduje się we wsi Wapnica, niedaleko Międzyzdrojów na wyspie Wolin.  Ten sztuczny zbiornik stanowi pozostałość po działającej w tym miejscu jeszcze w latach 50. odkrywkowej kopalni kredy.  Po zakończeniu jej eksploatacji wody deszczowe i podskórne zaczęły stopniowo i powoli zalewać wyrobisko. Kilka lat później jego poziom przestał się podnosić i zrównał się z poziomem wody w Zalewie Szczecińskim.

            A skąd wzięła się niezwykła turkusowa barwa wody? Okazuje się, że jest to efekt świetlny powstały na skutek odbicia wiązki światła od białego, kredowego dna jeziora. Zbiornik jest niezbyt duży – 1,6 hektara, ale za to głęboki.

            W akwenie nie można wędkować czy kąpać się, ale i tak można tam spotkać wielu turystów, których jezioro niezmiennie zachwyca swoją piękną barwą. Dookoła wznoszą się zalesione Wzgórza Lubińsko-Wapnickie, a na jednym z nim utworzono punkt widokowy Piaskowa Góra, z którego doskonale widać jezioro.

            Tuż obok we wsi rośnie dąb Prastary, mający status pomnika przyrody. Jego wiek ocenia się na około 400 lat. Niestety, w 2015 roku ogień podłożony przez wandali mocno go uszkodził z jednej strony.

            Przypomnijmy. Jezioro Turkusowe ma swojego „brata” – na obrzeżach Szczecina znajduje się Jezioro Szmaragdowe, które również zachwyca swoim kolorem. Można o nim przeczytać TUTAJ.

AK

fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl