PolskaMowi.pl przypomina, że do końca listopada obowiązuje zakaz poruszania się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego od zmierzchu do świtu. Ma to zapewnić dziko żyjącym zwierzętom ochronę przez przed ludźmi, którzy zakłócają ich spokój.

Ze zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia kojarzą się nam głównie sowy i nietoperze. Nie zawsze pamiętamy, że lista „nocnych” gatunków jest znacznie dłuższa. Są wśród nich też takie, które możemy spotkać w ciągu dnia, czyli większość gryzoni, gronostaje, łasice, ryjówki, kuny, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny czy jelenie. Właśnie z myślą o nich obowiązuje zakaz poruszania się po terenie TPN od zmierzchu do świtu.

            Wszystko po to, aby zwierzęta mogły nieco „odetchnąć”. Pozwoli im to bowiem na swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Ważne jest to również o tyle, że wczesną wiosną wiele gatunków zwierząt ma gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu. Pamiętajmy, że 96 procent powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Poza tym niedźwiedzie, wilki, lisy i rysie w nocy chętnie wędrują szlakami, czego świadectwem są tropy i odchody znajdowane na ścieżkach.

            Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania chociażby z…  niedźwiedziem, który nie przypomina łagodnego misia z bajek. Kiedy jest ciemno zwierzęta stają się bardziej agresywne, a zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być dla nas groźny.

AK