72 lata temu nasz kraj odzyskał dostęp do Bałtyku po prawie sześciu latach niemieckiej okupacji. Aby to uczcić, dokonano symbolicznych zaślubin z Bałtykiem. PolskaMowi.pl przypomina szczegóły tego wyjątkowego wydarzenia.

Ceremonia zaślubin z morzem powstała w średniowiecznej Wenecji. Symbolizuje szczególny związek człowiek z morzem na wzór małżeństwa. W Polsce pierwsza tego typu uroczystość odbyła się w lutym 1920 roku w Pucku po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości i dostępu do morza. Pierścień do morza wrzucił wówczas generał Józef Haller w obecności przedstawicieli władz państwa polskiego

W marcu 1945 roku, po odzyskaniu dostępu do Bałtyku, doszło do paru mniej lub bardziej zaplanowanych symbolicznych zaślubin z morzem. Jedne z nich odbyły się w 17 marca w Mrzeżynie. Padły tam wówczas pamiętne słowa Morze przyrzekamy Ci wierność po wsze czasy”.  W pobliżu tego miejsca ustawiono ogromny głaz z tablicą pamiątkową.

Dzień później taka uroczystość odbyła się w Kołobrzegu przy gruzach  latarni morskiej. Każdorazowo, jak każe tradycja, wrzucono pierścienie do morza.  W zaślubinach brali udział polscy żołnierze, którzy wrzucali do wody również swoje pamiątki.

Aby uczcić tamte wydarzenia, postawiono pomniki. Jeden z nich stoi w Kołobrzegu. Ma formę rozwiniętej flagi tworzącej bramę. Związana jest z nim miejska legenda. Otóż podobno przejście z jednej strony pomnika na drugą przez okno bez oddychania przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia.

AK
fot. Anna Krzesińska