Tężnie w Ciechocinku są znane w całej Europie. PolskaMowi.pl przypomina, że tamtejszy mikroklimat doceniają nie tylko polscy, ale i europejscy kuracjusze.

Przyjeżdżają tu leczyć różne choroby takie, jak: schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, alergia, zapalenie zatok, rozedma płuc czy nerwica oraz wzmacniać odporność organizmu.
Ciechociński zespół trzech tężni (zwanych też gradierniami), czyli unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, powstał w XIX wieku. Ich wysokość wynosi prawie 16 metrów, zaś ich łączna długość to prawie 1742 metry. Podstawę tężni stanowi zaś około 7 tysięcy wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Do tężni pompuje się ją ze źródła nr 11, czyli popularnej fontanny „Grzybek”. Następnie wtłacza się na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stamtąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i słońca, a także wiatru paruje. Tym sposobem wokół tężni tworzy się bogaty w jod mikroklimat, który tworzy naturalne inhalatorium.
W okresie jesienno-zimowym tężnie udostępniane są za darmo. PolskaMowi.pl przypomina, że jest to także wspaniały kurort wypoczynkowy z pięknymi terenami zielonymi. O słynnym Parku Zdrowym przeczytacie już wkrótce na naszym portalu.
AK
fot. Anna Krzesińska