Spółka kolejowa POLREGIO w czasie tych wakacji uruchomiła z Rzeszowa trzy weekendowe połączenia. W ciągu jednego albo dwóch dni można zwiedzić Sandomierz, Medzilaborce na Słowacji lub Zamość. W Polskamowi.pl szczegóły oferty. Uwaga, pociągi kursują tylko w soboty i niedziele.

Pierwszy pociąg z Rzeszowa do Sandomierza nazywa się, co chyba nie dziwi, “Ojciec Mateusz”. Trasę pokonuje w godzinę i czterdzieści minut. Odjazd z Rzeszowa 7:18 przyjazd pod Bramę Opatowską około 9:20. Przed dworcem w Sandomierzu, na podróżnych czeka specjalny autobus dowożący wszystkich posiadających bilet kolejowy pod Bramę Opatowską, w centrum Starówki. A tam atrakcji co niemiara. Do dyspozycji turystów jest między innymi Podziemna Trasa Turystyczna, Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Ratusz, Wąwóz Świętej Jadwigi, Dom Długosza i wiele wiele innych miejsc. O godzinie 16:15 specjalny autobus zabierze podróżnych w drogę powrotną z przystanku przy Bramie Opatowskiej, by dowieźć na pociąg, który odjedzie o 16:53.

Drugą atrakcyjną propozycją jest “Wojak Szwejk”. Pociąg jedzie z Rzeszowa do Medzilaborców na Słowacji. Po drodze możemy podziwiać piękne podkarpackie krajobrazy a po minięciu Zagórza wpatrywać się w bieszczadzkie szczyty. Atrakcją jest tunel graniczny pod Przełęczą Łupkowską. Budowla pamięta jeszcze czasy Franciszka Józefa. Po słowackiej stronie, w Medzilaborcach atrakcją jest Muzeum Andy’ego Warchola, amerykańskiego artysty, współtwórcy pop-artu. Jego rodzice wywodzili się z okolic miasteczka i byli Łemkami.  Na polsko-słowackiej stronie www.wojakszwejk.eu znajduje się wykaz punktów, gdzie każdy podróżujący pociągiem „Wojak Szwejk”, na podstawie biletu kolejowego może otrzymać rabat. Pociąg wyrusza z Rzeszowa 5:53, o 10:23 jest Medzilaborcach. W drogę powrotną rusza o 17:48 by o 22:05 być w Rzeszowie.

Trzecim pomysłem na weekend może być wypad do Zamościa. Trasa pociągu wiedzie wzdłuż wschodniej granicy Polski. Pokonując 3 obszary przyrody chronionej można za każdym razem dostrzec coś nowego i czuć się jak podczas pierwszego kursu. Na końcu trasy Zamość – Padwa północy, perła polskiego renesansu. Odjazd z Rzeszowa 7:05 , przyjazd do Zamościa o 12:06. Powrót o 16:59, w Rzeszowie pociąg jest o 21:39.

Więcej szczegółów i dokładny rozkład jazdy na stronie POLREGIO.