Żubry kojarzone są głównie z Puszczą Białowieską, ale okazuje się, że można je spotkać także nad Bałtykiem. PolskaMowi.pl prezentuje niezwykłe miejsce – Zagrodę Pokazową Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym.

 Miejsce znajduje się niedaleko centrum Międzyzdrojów. Aby do niej dotrzeć, trzeba przejść około półtora kilometra urokliwą leśną drogą. Zagroda powstała w 1976 roku jako ośrodek zamkniętej hodowli stada żubrów linii białowieskiej. Pierwszymi jej mieszkańcami były żubry odłowione w Puszczy Boreckiej: byk Podskakiewicz, krowa Pomina i dwie jałówki Podwyżka i Pompea. W październiku tego samego roku przyszło na świat pierwsze od co najmniej 500 lat urodzone na Wolinie żubrzątko – jałówka Pomorzanka.  Większość żyjących tu zwierząt urodziła się już w zagrodzie (co jakiś czas sprowadza się tam byki „z zewnątrz”, aby uniknąć zbyt bliskiego pokrewieństwa między zwierzętami, gdyż nie jest to korzystne dla gatunku). Obecnie rodzi się tu jeden lub dwa cielaki rocznie.
Żubry mają do dyspozycji ogrodzony wybieg o powierzchni 20 ha. Co istotne, tuż za nim znajdują się dwa spore tarasy widokowe dla odwiedzających, z których można podziwiać te majestatyczne zwierzęta. Na terenie zagrody mieszkają też inne zwierzęta, które nie mogą wrócić do naturalnego środowiska (zostały wyleczone z ran lub wychowane przez człowieka). Obecnie jest to jeleń, sarna, dziki i bielik.

AK

fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl