Choć dla niektórych wakacje się kończą, to inni dopiero je rozpoczynają. Wrzesień to miesiąc, w którym wiele osób wyjeżdża na południe Europy czy w inne ciepłe kraje. PolskaMowi.pl radzi im jak chronić się przed tamtejszym słońcem.

* Przede wszystkim warto jeszcze przed wyjazdem za granicę przyzwyczaić skórę do pobytu na słońcu. Pierwszego dnia już po przyjeździe powinniśmy tylko krótko (nie więcej kilkanaście minut) zażywać kąpieli słonecznych, każdego dnia zwiększając ich dawkę. Pamiętajmy, że w cieniu też można się opalić!

* Ważna jest także godzina opalania. Na poparzenia słonecznie jesteśmy narażenia najbardziej pomiędzy godziną 11 a 15. Na plażę czy nad basem powinniśmy zatem udać rano albo późnym popołudniem. Pozwoli to uniknąć niemiłych konsekwencji w postaci poparzeń. Przy okazji przypominamy, że babcine sposoby, czyli kefir, maślanka czy jogurt to świetny sposób na ból, który odczuwamy po spieczeniu się „na raczka”.

* Krem do opalania to podstawa. Podczas wakacji na południu Europy i w innych ciepłych krajach najlepiej brać kremy z wyższym filtrem (np. zacząć od  SPF 30,40, 50 a później zejść na niższe). Oczywiście zależy to też od typu skóry. Osoby o jasnej karnacji powinni smarować się kremami z wyższym filtrem, a te o ciemnej z niższym. Najlepiej posmarować się na kilkanaście minut przed wyjściem na słońce. Warto też pamiętać, że nawet jeśli używamy wodoodpornego kremu, to i tak po wyjściu z wody powinniśmy użyć go jeszcze raz. Ponadto, nawet jeśli się nie kąpiemy, smarować się trzeba i tak – mniej więcej co dwie godziny, bo tyle działają kremy.

* Dzieci do drugiego roku życia nie powinny się opalać, te starsze można powoli przyzwyczajać do słonecznych kąpieli. Obowiązkowo powinny być nasmarowane kremem z wysokim filtrem i mieć jednak nakrycie głowy. Dorośli także powinni nosić czapkę, chustkę lub kapelusz.

* Pamiętajmy również o okularach. To nie jest tylko modny dodatek, ale coś co chroni nasz wzrok!

*Nie zapomnijmy też o wodzie, gdyż podczas upalnych dni pocimy się i tracimy dużo płynów. O tym jakie są najważniejsze zalety picia wody można przeczytać  TUTAJ.

* Przypominamy, że niektóre leki mogą zwiększyć ryzyko poparzeń słonecznych. Przed wyjściem na słońce warto zobaczyć czy przyjmowane przez nas lekarstwo nie wywołują niemiłych reakcji w kontakcie ze słońcem.

Znacie jeszcze jakieś sposoby na bezpieczne i przyjemne opalanie? Piszcie w komentarzach!

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl