Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. A według najnowszych prognoz istnieje ryzyko, że stan ten będzie się pogarszał. Polskamowi.pl prezentuje polską onkologię widzianą oczami NIK.

Prawdopodobnie do 2025 roku zachorowalność na choroby onkologiczne wzrośnie o ponad 25 proc., a nowotwory staną się wówczas główną przyczyną zgonów w Polsce. Dlatego tuż przed Światowym Dniem Walki z Rakiem, który przypada 4 lutego, Najwyższa Izba Kontroli alarmuje: konieczna jest jak najszybsza poprawa skuteczności profilaktyki i leczenia onkologicznego.
Wyniki leczenia nowotworów są w Polsce niezadowalające, choć jednej trzeciej zachorowań można byłoby zapobiec, bo powody zależą od nas samych: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, braku aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta oraz związana z tym nadwaga. Tymczasem w Polsce nie udaje się nie tylko profilaktyka. Placówki zajmujące się leczeniem nowotworów są rozproszone, brakuje ośrodków specjalizujących się w leczeniu określonych typów nowotworów (np. w 2012 r. leczeniem onkologicznym zajmowało się aż 806 szpitali, spośród których tylko 98 udzielało świadczeń dla 80 proc. pacjentów), kurczą się zasoby kadrowe lekarzy (w niektórych specjalnościach, np. wśród patomorfologów, nie ma pełnej zastępowalności pokoleń), a wydatki na ochronę zdrowia, w tym na onkologię należą do niższych w Unii Europejskiej. Polski pacjent nie może także korzystać z porównywalnego do mieszkańców innych krajów zachodniej Europy zakresu dostępnych opcji terapeutycznych w leczeniu nowotworów: ma ograniczony dostęp do nowoczesnych urządzeń i technologii (w tym nowoczesnych leków).
Na początek NIK proponuje m.in. włączenie lekarzy medycyny pracy w profilaktykę i wczesną diagnostykę nowotworów oraz wprowadzenie do szkół obowiązkowego przedmiotu dot. edukacji zdrowotnej przekazującego wiedzę na temat rozwoju, zdrowia i zachowań prozdrowotnych dostosowanych do potrzeb dzieci i młodzieży w danym okresie życia, obejmującego zdrowy, aktywny tryb życia oraz edukację w zakresie zdrowego sposobu odżywianiaPaństwo musi też stworzyć takie mechanizmy, by zwiększyć liczbę onkologów, poprawić jakość sprzętu medycznego oraz zapewnić szybką rehabilitację onkologiczną by nie zaprzepaścić pozytywnych skutków leczenia.

Wszystkie propozycje znajdziesz TUTAJ.