Krew jest potrzebna codziennie i to w dużych ilościach, nie tylko ofiarom wypadkom, ale także tym, którzy cierpią na różne choroby. Nie można jednak wytworzyć jej syntetycznie. PolskaMowi.pl przypomina, że oddając krew można uratować komuś zdrowie a nawet życie.

Dawcą krwi być osoba w wieku od 18 do 65 lat, ale w wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej tego wieku. Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpiecznie. Warunkiem zakwalifikowania się jest dobry stan zdrowia, oceniany przez lekarza.

            Dawca musi pamiętać, aby w ciągu doby przed oddaniem krwi wypić dużo płynów (woda, soki, nie wolno pić alkoholu), porządnie się wyspać i ograniczyć palenie. Zalecane jest także spożycie lekkiego posiłku i wykluczenie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego Nie wolno zgłaszać się do oddania krwi, jeśli jest się przeziębionym (katar) lub przyjmuje się leki.

O tym jak często można oddawać krew decyduje lekarz, kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

            Warto wiedzieć: Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje słodki posiłek regeneracyjny w postaci ośmiu tabliczek czekolady. Może też otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni czy szkole oraz zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Poboru Krwi.

            Warto zajrzeć: Więcej informacji o oddawaniu krwi można znaleźć na stronach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. O tym jaka krew jest w danym mieście aktualnie potrzebna można dowiedzieć się ze strony www.krew.info/zapasy

AK