Lato, lato, lato czeka a wraz z latem czekają… różne ciekawe miejsca warte odwiedzenia. PolskaMowi.pl wraz z podróżniczymi blogerami proponuje dokąd wyjechać na wakacje, aby nie zbankrutować.

Marta Muszyńska, prowadzi bloga www.podrozniczo.pl, w którym pisze o tanim podróżowaniu, recenzuje książki podróżnicze i opisuje miejsca, które warto odwiedzić.

„Tanio” to słowo klucz w dzisiejszych czasach. Kto z nas nie chciałby kupować wszystkiego w niskich, korzystnych cenach, a przy tym mieć satysfakcję z udanego zakupu? Myślę, że każdy, a dla większości z nas możliwość zaoszczędzenia jest bardzo ważna. Często, kiedy opowiadam o swoich podróżach słyszę pytanie: „Jak mnie to na wszystko stać”? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta: Podróżuję tanio. I dla tych, którzy nie wierzą dodam, że tak się da. Pewnie zapytacie, jak to możliwe? Wystarczy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.

Przede wszystkim warto być elastycznym. Jeśli chcemy polecieć gdzieś tanio, musimy liczyć się z tym, że nie możemy mieć wszystkiego. Albo zdecydujemy się na miejsce, do którego są tanie bilety lotnicze (a w ciągu całego roku tanio można polecieć dosłownie wszędzie), albo będziemy przez dłuższy czas polować na atrakcyjne bilety do wymarzonego kraju. Często stosuję tę drugą zasadę – lecę tam, gdzie akurat mogę kupić tanie bilety, trzymając się zasady, że dwa razy nie wracam do tego samego miejsca (wyjątkiem była Malta, która mnie zachwyciła :)).

Jest wiele stron, które oferują gotowe rozwiązania tanich przelotów. Warto z nich korzystać, jednak musimy pamiętać, że tam obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten leci”. Pamiętajmy, że jeśli podróżujecie tanimi liniami lotniczymi, to podane na stronach ceny będą bez bagażu głównego (rejsowego), wyłącznie z bagażem podręcznym. Jeśli znaleźliście fajną i tanią opcję w liniach regularnych, to zazwyczaj bagaż rejsowy jest już wliczony w cenę biletu. Decyzja o bagażu jest bardzo indywidualną sprawą i zazwyczaj wiąże się z tym, jak daleko i na jak długo planujemy podróż. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze bagażu warto sprawdzić, jakie wymiary oferują wybrane przez Was linie lotnicze. Osobiście jestem zwolenniczką podróżowania wyłącznie z bagażem podręcznym. Doszłam już do wprawy pakowania wszystkiego w jedną walizkę (podczas tygodniowego wyjazdu, łącznie z komputerem i aparatem).

Kupno taniego biletu lotniczego to tylko połowa sukcesu. Czasami może się okazać, że kupiliśmy bardzo tani bilet, ale sam pobyt zrujnuje nasz budżet. Taka sytuacja zdarza się w przypadku, gdy lecimy do Sztokholmu lub Oslo – bilety w tych kierunkach znajdziemy już od 34 zł (RT – czyli w obie strony), ale sam pobyt będzie bardzo drogi. Dlatego te miasta traktuję przede wszystkim jako miejsca przesiadkowe.

Jeśli jesteście podróżnikami niskobudżetowymi, to możecie skorzystać z tanich przejazdów autokarem. Przewoźnikami godnymi polecenie są PolskiBus, oferujący przejazdy po Polsce i do kilku europejskich stolic (np. Berlin, Praga, Wiedeń), ceny już od złotówki czy Simple Express jeżdżący m.in. na Litwę, Łotwę, Estonię, Niemiec czy do Czech, którego ceny biletów rozpoczynają się od 12 złotych.

Ciekawym rozwiązaniem tanich przejazdów w Polsce jest BlaBlaCar. Ta forma podróżowania polega na oferowaniu wolnego miejsca we własnym samochodzie, którym przemieszczamy się z jednego miejsca do drugiego. Dzięki temu nie tylko ograniczamy koszty i płacimy mniej, ale także możemy nawiązać nowe znajomości.

Warto pamiętać, że hotele to nie jedyny sposób na tanie noclegi. Jeśli podróżujecie sami, warto skorzystać z Couchsurfingu. Jest to internetowa społeczność, gdzie każda zarejestrowana osoba może oferować miejsce na kanapie, w pokoju lub osobny pokój, a jeśli nie mamy możliwości udostępnienia noclegu, zawsze możemy zaoferować oprowadzenie po mieście i pokazanie najważniejszych zabytków.

Bez względu na to czy jedziemy do kraju europejskiego, czy do dalekiej Azji, Afryki albo Ameryki, powinniśmy przygotować się do wyjazdu. Warto wcześniej poczytać podróżnicze fora internetowe, gdzie znajdziemy wiele przydatnych informacji m.in. o komunikacji miejskiej, cenach biletów, restauracjach godnych polecenia czy samym zwiedzaniu.

Wysłuchała

Anna Krzesińska

fot. oprócz zdjęcia głównego z archiwum rozmówczyni

Pierwsza część o tym jak podróżować za grosze można znaleźć TUTAJ.