Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła kolejną edycję akcji “Bezpieczny autokar”. Inspektorzy kontrolują autobusy, którymi dzieci i młodzież udają się na wakacyjny wypoczynek.

Każdy, kto ma jakieś wątpliwości ze stanem autobusu może zadzwonić do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Funkcjonuje też jeden ogólnopolski numer. Czynny jest w dni robocze od 9 do 15. Działa w Głównym Inpektoracie. To 22 22 04 300. To już 15 edycja akcji. Inspektorzy ITD prowadzą w tym czasie liczne kontrole, szczególny nacisk kładąc na stan techniczny pojazdów, czas pracy oraz trzeźwość kierujących. Pojazdy są sprawdzane na wyznaczonych punktach kontrolnych, po zgłoszeniach telefonicznych w miejscach odjazdu, jak również w trasie na głównych szlakach komunikacyjnych. Mimo, że poprawia się stan techniczny pojazdów, kierowcy i przewoźnicy są coraz bardziej odpowiedzialni, inspektorzy w dalszym ciągu wykrywają jednak naruszenia podczas kontroli drogowych. Zatrzymują też pojazdy, które są w złym stanie technicznym.
Podczas zeszłorocznych wakacji na terenie całego kraju inspektorzy, w ramach działań„Bezpieczny Autokar – wakacje 2016″, skontrolowali blisko 1600 autokarów. ITD nałożyła wówczas 392 mandatów karnych na kierowców. Inspektorzy zatrzymali 74 dowody rejestracyjne, w tym nie dopuścili do dalszej jazdy 12 pojazdów. Niestety, zatrzymano 1 kierowcę będącego pod wpływem alkoholu.