72–lata – to średni wiek jakiego dożywa Polak. Na świętowanie 80 urodzin może natomiast liczyć polska kobieta.

Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego przeprowadził badania, które pokazują, że  Polacy żyją coraz dłużej ­–  kobiety średnio 82 lata, a mężczyźni 74.  Jednak są to wyniki znacznie gorsze od średnich w Unii Europejskiej. Europejczycy żyją dłużej od nas. I tak na przykład  Szwedzi – kobiety żyją  83,99, a mężczyźni 80,9.lat. Aby wyrównać te różnice  Polska potrzebuje jeszcze co najmniej 15 lat. Długość życia wiąże się przede wszystkim z wykształceniem. Trzydziestoletni Polak po studiach przeżyje według badań jeszcze 38 lat, natomiast po szkole zawodowej tylko 28. Z kolei panie w wieku 30 lat posiadające wyższe wykształcenie mają przed sobą jeszcze 54 lata życia, a kobiety słabo wykształcone mają przed sobą o pięć lat mniej. Wśród wielu czynników wpływających  na długość życia  wykształcenie ma największe znaczenie, ponieważ związane jest to ze stylem życia, sposobem odżywiania, aktywnością fizyczną oraz wiedzą na temat profilaktyki zdrowotnej. Nie bez znaczenia jest fakt, że wśród osób gorzej wykształconych o wiele wyższy jest odsetek palaczy jest to aż ponad 71 procent.

Sposób odżywiania ma wpływ na zwiększającą się liczbę Polaków z nadwagą lub otyłością, która dotyczy już  68 procent mężczyzn i 60 procent kobiet. Otyłość jest też poważnym problemem wśród młodzieży szkolnej. Dlaczego tak się dzieje, ponieważ nie zwracamy uwagi na to co jemy, w jakich ilościach i nie jemy wystarczająco dużo warzyw i owoców. Jesteśmy w Europie  na czwartym miejscu od końca, jeżeli chodzi o spożycie owoców jemy tylko 54  kg rocznie podczas gdy średnia unijna przekracza 100kg rocznie na jedną osobę. Dlaczego jemy  mało owoców i warzyw i dlaczego jemy je nieregularnie? Odpowiedź jest prosta nie mamy takich nawyków żywieniowych i tu też widać wyraźną tendencję, że osoby najlepiej wykształcone często mają w jadłospisie  te produkty i rzadziej mają w związku z tym problemy z otyłością. Warto jednak dodać, że bez względu na wykształcenie wśród Polaków mało popularne są systematyczne ćwiczenia. Po prostu mało się ruszamy, niechętnie spacerujemy. Odsetek osób, które  regularne trenują jest bardzo niski i nie przekracza 6 proc. (choć widać w ostatnim okresie  tendencje wzrostowe w podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej –staje się to coraz bardziej trendy szczególnie wśród młodych ludzi).

Na co wobec tego najczęściej chorują Polacy?

Najczęściej chorują na choroby związane z układem krążenia. Główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków są właśnie te schorzenia. Drugim najczęstszym powodem zgonów są nowotwory złośliwe, które stanowią największe zagrożenie dla Polaków w wieku 45-69 lat. Oprócz nich na zdrowie Polaków wpływ mają  choroby psychiczne,  a także cukrzyca i otyłość. Badania pokazują   także, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób cierpiących na depresję.

Warto podkreślić  również, że  wśród przyczyn zachorowań i przedwczesnych zgonów u nas w kraju  znalazły się  zanieczyszczenie powietrza, o którym ostatnio tak wiele się pisze i mówi, ale jeszcze niewiele działa,  a także  trend spadkowy  szczepień  oraz  słaba jakość opieki medycznej. I na koniec co czwarty dorosły Polak ma problemy ze wzrokiem, a co trzeci ocenia stan swojego zdrowia poniżej stanu dobrego.