Warszawiacy! Już za półtora roku będziecie mogli skorzystać ze zmodernizowanej stacji Warszawa Główna, która ułatwi dojazdy do centrum miasta.

Warszawa Główna od 1997 roku, kiedy to wstrzymane zostały połączenia, m.in. do Warki, Radomia, Skarżyska Kamiennej i Kielc, jest nieczynna. Niedługo to się zmieni. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały właśnie umowę o wartości prawie 81 milionów złotych na przebudowę tej stacji, co umożliwi przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów.

W ramach inwestycji zmienione będą tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem oraz budynek nastawni. Na stacji znajdą się dwa nowe trzystumetrowe perony położone bliżej Al. Jerozolimskich z wejściem od strony ul. Towarowej oraz nową kładką od Al. Jerozolimskich. Kładka będzie wyposażona w rampy dla rowerów oraz cztery windy, w tym dwie na wejściu od ulicy. Na każdym peronie zaplanowano cztery wiaty, system informacji pasażerskiej i ławki. Dla wygody podróżnych, przed stacją zamontowane zostaną stojaki dla rowerów oraz wyznaczone zostaną miejsca parkingowe. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Dworzec ma być gotowy jesienią przyszłego roku.

Inwestycja jest szczególnie ważna w perspektywie przebudowy linii średnicowej. Wówczas stacja zapewni obsługę pociągów regionalnych i aglomeracyjnych.

Warszawa Główna, po przebudowie i włączeniu do systemu komunikacji aglomeracji warszawskiej, ułatwi dojazdy do centrum miasta. To kolejny krok w ramach przygotowań do modernizacji stacji Warszawa Zachodnia i linii średnicowej – podkreśla Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Przez dwa ostatnie sezony na peronach tego dworca znajdował się kulinarny targ „Nocny Market”.

AK
fot. Anna Krzesińska