– Mieliśmy poczucie, że robimy coś ważnego, że dobrze wykonaliśmy swoją robotę i daliśmy z siebie wszystko – stwierdził były gromowiec Naval podczas promocji swojej nowej książki „Zatoka. GROM na wodach Zatoki Perskiej” Wydawnictwa Bellona. PolskaMowi.pl prezentuje relację z tego spotkania.

Nowa książka to kontynuacja „Ostatnich gryzą psy”, która skończyła się w momencie ataku na dwie wieże World Trade Center w Nowym Yorku 11 września 2001 roku. W tamtym czasie Zatoka Perska stała się głównym punktem zapalnym na świecie. Dla gromowców wielki hangar w amerykańskiej bazie Doha na długie miesiące był domem. Codziennością były zaś kanonady na spalonej słońcem pustyni i niebezpieczne operacje na wodach Zatoki. Dzięki ich poświęceniu, profesjonalizmowi i ciężkiej pracy zasłużyli na przyjaźń i braterstwo broni żołnierzy z legendarnej jednostki Navy Seal. Materiał do książki powstał w trakcie misji.

Po każdym działaniu żołnierz ma napisać napisać raport, choć w większości wypadków jest to bardzo nielubiane zadanie. Musieliśmy opisać jak dana operacja przebiegła i co się wydarzyło. Dzięki temu miałem na bieżąco wszystko zapisane, choć oczywiście materiał wymagał zredagowania – wyjaśnił podczas spotkania Naval.

Książka ukazała się 13 września w dniu urodzin generała Sławomira Petelickiego, pomysłodawcy i pierwszego dowódcy GROM-u.

Dla gromowców i nie tylko dla nich generał Petelicki jest bohaterem. Stworzył w Polsce jednostkę od zera na standardach amerykańskich. Doprowadził do tego, że nazwa GROM dużo znaczy, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Wszystkie ważne dokumenty związane z jednostką zawsze były podpisywane trzynastego, bo jest to dla nas szczęśliwa liczba – podkreślił Naval.

Spotkanie odbyło się w niezwykłym miejscu Muzeum Powstania Warszawskiego. Od wielu lat GROM i Muzeum współpracują, kultywując pamięć o dokonaniach formacji AK – Cichociemnych. Ponadto w placówce w 2015 roku z okazji 25-lecie utworzenia jednostki prezentowana była wystawa poświęcona gromowcom, a Naval jest wolontariuszem w Muzeum.

TECZKA OSOBOWA: Naval służył w GROM-ie przez czternaście lat jako operator w zespole bojowym. Sporą część tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych w Zatoce Perskiej, Iraku i Afganistanie. Zanim przeszedł selekcję do GROM-u, był żołnierzem 1 Pułku Specjalnego, służył w Libanie w misji pokojowej ONZ. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi m.in. Złotą Odznaką GROM-u, która dla żołnierzy JW GROM jest najwyższym zaszczytem. Jest autorem książek: „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy” i „Zatoka”. Prowadził także survivalowy program „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury”. Wspiera również swoją wiedzą i doświadczeniem instytucje charytatywne i pozarządowe (m.in. PAH) oraz służby mundurowe.

Tekst i fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl