Kamień w łazience. Chyba każdy z nas ma problem z jego usunięciem. Ale są sposoby by go usunąć. Polskamowi.pl podaje pięć z nich.

Bądź systematyczny  

W większości polskich domów płynie tzw. twarda woda. Dlatego problem osadzania się kamienia na armaturze sanitarnej jest dość powszechnym zjawiskiem. Aby skutecznie zapobiegać pojawianiu się nieestetycznego osadu na bateriach i wokół nich należy systematycznie czyścić powierzchnię, by nie dopuścić do pojawienia się grubej, trudnej do usunięcia warstwy. Co to znaczy „systematycznie”? Idealnie byłoby przecierać zabrudzenia miękką ściereczką po każdym skorzystaniu z urządzenia. Optymalnie jednak, wystarczy co dwa, trzy dni wyczyścić powierzchnię wykorzystując do tego neutralne środki np. szare mydło i delikatną ściereczkę.

Konstrukcja baterii ma znaczenie  

Dobór odpowiedniej armatury sanitarnej może mieć znaczący wpływ na jakość wody, a co za tym idzie – również na osadzanie się kamienia na powierzchni baterii.
Większość producentów armatury sanitarnej oferuje swoim klientom modele, które wyposażone są w filtry siatkowe oczyszczające wodę z kamienia. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego modelu warto jednak zbadać stopień twardości swojej wody. W przypadku pojawienia się osadu kamiennego na powierzchni baterii warto pamiętać, że pomimo tego, że ich korpusy są niezwykle trwałe, bo wykonane z mosiądzu, ich powłoki tworzy delikatna warstwa chromu, nałożona na warstwę niklu. Obie te powłoki są niezwykle wrażliwe na szorowanie i tarcie, a także na wszelkie żrące środki czystości. Czyszczenie powinno się zatem odbywać za pomocą miękkiej ściereczki – radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.

Odpowiednia ściereczka usunie kamień

Bardzo często jedynym rozwiązaniem, jakie dostrzegamy w kwestii walki z osadem, jest skorzystanie z silnych środków chemicznych. A można przecież skorzystać z akcesoriów do sprzątania.
Czyszczenie armatury może okazać się bezproblemowe, jeżeli zaopatrzymy się w specjalną ściereczkę z mikrofibry  przeznaczoną właśnie do tego celu (np. Anti-Kalk). Część gładka zbierze wodę, a część ścieralna, dzięki swojej formule zawierającej dwutlenek tytanu usunie zabrudzenia i osad wapienny, nie powodując przy tym zarysowań. To bezpieczny, ekologiczny i wyjątkowo ekonomiczny sposób na kamień w łazience i kuchni. Pamiętajmy, żeby nie szorować delikatnej powierzchni armatury ostrymi gąbkami, gdyż mogą pojawić się na niej mikrorysy – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

Wykorzystaj domowy sposób – wypróbuj ocet

Jeżeli nie mamy czasu lub regularne porządki po prostu nie leżą one w naszej naturze sięgnijmy do kuchennej szafki.  Wystarczy ocet i woda w proporcji 1:1 oraz ręcznik papierowy: nasączamy ręcznik octem i owijamy nim baterię i wszelkie zabrudzone elementy. Zostawiamy na mniej więcej godzinę a potem wycieramy dokładnie wodą i miękką szmatką. Minus tej metody to uporczywy zapach octu, który dość długo unosi się w pomieszczeniu. Jeżeli jesteśmy wyjątkowo wyczuleni na tak specyficzną woń, wykorzystajmy do tego celu cytrynę.

Cytryna nie tylko na odporność

W przypadku pojawienia się na powierzchni dość cienkiego osadu kamiennego świetnie sprawdzi się soczysta cytryna. Wystarczy przetrzeć nią zanieczyszczone elementy, a następnie dokładnie opłukać wodą, by pozbyć się soku i resztek miąższu. Na koniec należy przetrzeć powierzchnię do sucha i nałożyć na nią odrobinę oliwy. Zabieg ten zapobiegnie ponownemu, szybkiemu osadzaniu się nalotu oraz sprawi, że powierzchnia będzie pięknie lśnić na dłużej.